Як позбутися від артриту рук і вилікувати хаворювання?

Як позбутися від артриту рук і вилікувати хаворювання?

Некрасиві зміни кисті, які іноді можна спостерігати у людей, зазвичай пов’язують зі старістю, вважаючи, що артрит пальців рук доля тільки літніх. Але це не завжди так, в останні роки ознаки артриту можна зустріти і у пацієнтів, що знаходяться в молодому і середньому віці.

Артрит — дуже підступна хвороба, яка «вривається» в життя людини несподівано, причому на тлі практично повного здоров’я. Саме так проявляється гостра форма захворювання, але ще гірше хвороба верхніх кінцівок в хронічній формі, яка протікає непомітно і прогресує протягом декількох років.

Зміст

 

 

 

Чому виникає хвороба?

Артрит суглобів пальців рук може виникнути з різних причин. Але найчастіше зустрічаються наступні:

 • інфекції, вірусні хвороби. У групі ризику знаходяться люди, які часто хворіють на грип, застуду та ГРВІ, особливо ті, хто переносить хвороби на ногах. Сюди так само відносяться пацієнти, що мають туберкульоз, цукровий діабет, ЗПСШ. Артрит, що вражає верхні кінцівки, виникає частіше від патогенної дії стафілококів і стрептококів;
 • часті травми, особливо великого і вказівного пальців, неправильне або несвоєчасне хірургічне втручання;
 • гіперактивність імунітету, коли розвивається ревматоїдний артрит через утворення антитіл до своїх клітин сполучної тканини. Лікування цієї форми захворювання дуже складне завдання;
 • спадковість, не можна «скидати з рахунків», хоча неможливо точно стверджувати, що патологічна зміна верхніх кінцівок, яка є у родичів, проявиться і в їхніх нащадків. Щоб запобігти артриту пальців рук, необхідно періодично обстежуватися і проводити профілактичні заходи;
 •  паління, надмірна вага, часті переохолодження кистей і слабкий імунітет.

Основний опис недуги

Зміни суглобів кисті, найчастіше розташованих ближче до нігтьової пластини. Також уражається суглоб великого пальця (підстава). Вузли Гебердена — найм’якіша форма артриту, вона характеризується тільки невеликими вузлуватими потовщеннями в області суглобів.

Важливо. «Вузли Гебердена» — тверді шишки, які утворюються з боків ближніх до нігтів суглобів пальців, названі на честь британського лікаря Вільяма Гебердена (1710-1801), який вперше описав їх. Суглобовий хрящ кистей починає поступово руйнуватися, і по його краях утворюються тверді виступи, що, в результаті, призводить до утворення деформованих пальців.

Ревматоїдний артрит — хронічне системне захворювання, яким страждають жінки середнього віку. Можливо, це пояснюється більш частими і тривалими навантаженнями на пальці рук, у зв’язку з способом життя. Ця форма артриту характеризується запаленням синовіальної мембрани, яка змащує і вистилає внутрішність суглоба. Іноді в порожнині утворюється випіт (кровянистая, серозна, гнійна рідина), шкіра в області суглоба червоніє, пацієнта лихоманить. Як правило, суглоби кистей вражаються масово і симетрично (поліартрит).

Як виявляється захворювання

Кінцеву стадію артриту (повна поразка кистей) можна спостерігати у літніх жінок, або переглянути характерні фото у «всесвітній мережі». Але початкову стадію і шлях розвитку артриту вдається простежити не часто, так як пацієнт не відразу звертається до фахівця, коли проявляються симптоми хвороби.

При виключення травматичного фактора, що викликає артрит, і причини неясної етіології, ураження кистей рук виникає через зміни в сполучній тканині суглобів (ревматоїдний артрит). Симетричне запалення міжфалангових і п’ястно-фалангових суглобів виражається в скутості рухів, хворобливих відчуттях в ранкові години, які тривають від півгодини до 3-4 годин. В цілому, пробудження для хворих на артрит стає сущим покаранням.

Подагрична форма артриту виникає на суглобах кистей не часто, але це не означає, що її можна повністю виключити. Симптоми проявляються нападами і супроводжуються гарячковим станом всього організму і нездужанням. Діагноз можна підтвердити шляхом виявлення сечової кислоти в аналізі крові.

Запалення суглобів кисті — це артрит, який «зайшов далеко», і супроводжується завжди деформацією. Клінічний прояв суглобово-вісцеральної форми артриту говорить про важке протікання і запущеність захворювання, так як в нього залучені не тільки суглоби, але і внутрішні органи (легені, нирки, серце). У пацієнта, поряд з ураженнями кистей можна встановити задишку, болі в серці, сиплість голосу, візуально можна відзначити:

 • симетричні ураження рук;
 • скутість вранці, біль;
 • утворення вузликів на суглобах пальців рук;
 • характерна деформація — «ласти моржа» (кисть відхилена назовні), а пальці кисті мають вигляд лебединої шиї.

 

Принципи терапії

Лікувати захворювання необхідно починати якомога раніше, використовуючи для цього такі методи:

 • медикаментозне лікування (перервати біль, зняти запалення, знизити активність імунної системи при медикаментозному лікуванні (перервати біль, зняти запалення, знизити активність імунної системи при РА);
 •      вправи, масаж, дієта;
 •      лікування народними засобами;
 •      хірургічне лікування;
 •      сіновектомія (видалення синовіальної оболонки суглоба);
 •      протезування клапанів серця (при супутньому його поразку).

Для медикаментозного лікування використовують такі групи препаратів:

 1. НПЗЗ (вольтарен, піроксикам), вони допомагають зняти біль у суглобах пальців і зменшують запальний процес;
 2. БПВП (базисні засоби проти запалення), лефлуномід, сульфазалін, глюкокортикоїди, гідроксихлорохін, метотрексат. Ці препарати швидко знімають запалення в суглобах і уповільнюють розвиток патологічного процесу;
 3. біопрепарати (інгібітори ФНП — зв’язуючий фактор некрозу пухлини), адалімубаб, етанерцепт, які знижують або запобігають внутрішньосуглобовому запаленню;
 4. ненаркотичні анальгетики (тайленол).

«Опухлий палець»

У деяких випадках суглоб пальця збільшується в розмірі через набряк, що може бути при інфекції, яка проникла всередину суглоба через пошкоджену кутикулу або при РА. Спочатку область суглобової поверхні м’яка, запалена і почервоніла, якщо не вживати ніяких заходів і не лікувати, то кількість синовіальної рідини всередині суглобової капсули збільшується, вона стає густішою, відтік її погіршується, і тиск усередині суглобової камери зростає.

Тривала відсутність лікування призводить до того, що склад синовіальної рідини змінюється, харчування тканин погіршується, і суглоб пальців рук починає руйнуватися. Це, зрештою, призводить до деформації суглобів пальців, а при русі їх можна почути потріскування.

Терапія залежно від стадії хвороби

У гострий період відбувається посилення болю і запалення, тому призначають гормональні та нестероїдні протизапальні препарати. Форма ліків може бути: мазь, таблетки. Якщо першопричина інфекційної природи, то необхідно пройти курс антибіотикотерапії.

У період ремісій, коли немає видимих клінічних симптомів, необхідно відновлювати функції суглобів пальців і усунути причину, яка викликала артрит рук. Запобігають руйнуванню хрящової тканини препарати хондропротектори, а для нормалізації функції і рухливості суглобів пальців необхідні фізіопроцедури:

 

 • теплові процедури;
 • ультразвук, електрофорез, який знімає набряк і біль;
 • масаж, грязьові або парафінові аплікації;
 • комплекс ЛФК (призначається гімнастика для пальців рук як в положенні лежачи, так і у воді).

У стадії повного руйнування суглобів лікування тільки хірургічне, проводять артроскопічну операцію і ендопротезування суглобів.

Нетрадиційна терапія

Народними засобами лікувати артрит і відновити рухливість пальців рук можна тільки в початкових стадіях хвороби. Коли суглоби зруйновані майже повністю, гнучкість і структуру кисті відновити буде неможливо. Народна медицина пропонує такі методи:

 • миття рук фруктовим оцтом;
 • вживати сік, чай і салати з листя хрону, кульбаби і чорної бузини;
 • добре пити чай з кропиви і квіток липи;
 • на пальці корисно накладати компреси з сиру, картоплі, борошна або лікувальної грязі;
 • ванночки з чебрецю, евкаліпта і календули знімають запалення.

Що має бути на столі при захворюванні

Дієта при артриті в області кистей рук повинна бути ретельно збалансована і містити тільки «потрібні продукти». До них відносяться:

 • молочні, м’ясні та рибні страви;
 • фрукти, ягоди, відвари трав та овочі;
 • вівсяна, пшенична, гречана і пшоняна каші;
 • зелень, хліб з висівками.

Не рекомендується їсти (особливо при РА):

 • зелена цибуля, шпинат, щавель, ревінь;
 • какао, згущене молоко, шоколад, печиво, вафлі;
 • білий хліб, сіль;
 • алкоголь і тютюн (викликають загострення).

В цілому, щоб запобігти можливому виникненню артриту, необхідно дотримуватися профілактичні дієти протягом усього життя. Вторинна профілактика полягає у запобіганні виникнення рецидивів хвороби і розвитку ускладнень.

Leave a Comment (0) ↓