Все про причини, симптоматику та лікування бурситу великого пальця стопи

Все про причини, симптоматику та лікування бурситу великого пальця стопи

Деформація суглоба, яка викликає ухилення великого пальця і утворює пухлину, схожу на шишку, називається бурсит великого пальця стопи. Причиною розвитку такого захворювання може бути постійне відхилення великого пальця в бік іншого при певній ході.

При постійному відхиленні пальця кістка деформується і виходить з зводу стопи, утворюючи круглу припухлість на бічній поверхні стопи. При терті запалюється навколо суглобна сумка.

Пухлина з’являється при неправильній роботі стоп, яка буває при плоскостопості. Таке відхилення може бути при порушенні м’язового балансу. Суглоб, який пов’язує стопу з великим пальцем, вигинається назовні через її невірне положення. Ця деформація дає дискомфортні хворобливі відчуття в районі пальця, що дуже відчутно при носінні взуття. Аналогічні відхилення часто спостерігаються і з іншого боку, в районі мізинця.

Причини бурситу великого пальця стопи

Явною ознакою розвитку бурситу (вальгусной деформації) вважається поява болючої шишки збоку при випинанні великого пальця стопи. Це означає, що при бурситі біомеханічна стійкість стопи знижена, і на цьому тлі розвивається хвороба. Однією з причин, які впливають на стійкість стопи, можна визначити наступне:

 • Носіння незручного взуття на високих підборах і з гострими носками — цей фактор ризику є одним із самих основних при розвитку вальгусної деформації суглобу. Внаслідок цього від бурситу страждають модниці, у яких стопи піддаються надмірному навантаженні кожен день. В результаті кровообіг в стопах порушується, а сильне передавлювання їх в районі пальців сприяє поступовій деформації суглоба і появі болючої шишки.
 •  Прийнято вважати, що це захворювання може передаватися у спадок. Якщо в роду жінки по жіночій лінії мали бурсити великого пальця стопи, то вона обов’язково отримає це захворювання. Якщо ви будете носити зручне взуття з широкими носками, то уникнете розвитку бурситу, тому що навантаження рівномірно розподілятиметься на стопу в цьому випадку.
 • Це захворювання може з’явитися при ревматичних і обмінних захворюваннях. Це такі як ревматичні артрити, що деформують суглоби внаслідок частих і тривалих запалень, чи подагра.

Бурсит великого пальця стопи: симптоми

При цьому захворюванні відбувається набряк і запалення плюснефаланговоїсиновіальної сумки, що представляє собою мешковидне утворення, в якому знаходиться гнучка синовіальна рідина. Ця сумка розташована біля великого пальця на внутрішній стороні стопи. Спостерігаються наступні симптоми:

 • при ходьбі відчувається сильний біль у пальці ноги.
 • набряклість і почервоніння шкірних покривів пальця.
 • підвищена чутливість і печіння в районі плюснефалангового суглоба.
 • внаслідок збільшення синовіальної сумки обмежується рухливість великого пальця і і всіх інших пальців стопи.

Якщо процес буде прогресувати, то набряк і біль будуть поширюватися на гомілку. Проявляються компенсаторні реакції, які спрямовані на зняття больових відчуттів і зниження навантажень на суглоб: формується мозоль (на внутрішній стороні великого пальця шкірний покрив грубіє), великий палець стопи деформується у бік другого пальця. Якщо застосовувати в цьому випадку пемзи, пилки, креми для того, щоб видалити мозоль, то це призведе до того, що збільшиться травматизація запаленої області, а стопа піддасться ще більшій деформації.

При попаданні інфекції в синовіальну сумку, можуть розвинутися симптоми інтоксикації: нездужання, слабкість, підвищення температури.


Є три основні стадії за ступенем викривлення стопи. Ці деформації не пов’язані зі ступенем пошкодження суглоба і силою больових відчуттів.

Лікування бурситу на ранній стадії

На першій стадії розвитку захворювання лікувати його можна в домашніх умовах, але варто, звичайно, звернутися до фахівця. Для цьому варто дотримуватися деяких правил:

 • Взуття носиться тільки вільне і тільки на прямій платформі.
 • Для того, щоб знизити ступінь запального процесу, слід забезпечити спокій нозі: не займатися спортом, якомога менше ходити, щоб зняти навантаження на суглоб.
 • Кілька разів на день створювати для ніг піднесене положення для зняття набряку і болю.

Досить ефективні на цій стадії народні засоби:

 1.  Взяти сінної потерті чотири жмені, залити водою і прокип’ятити не більше 30 хвилин. Відвар розбавляється до потрібного обсягу, і тримають в ньому ноги до 15 хвилин. Така ванна повинна бути 37 градусів.
 2.   Робляться різні компреси для суглобів:
  • Сік алое, горілку і мед змішують у співвідношенні 1 \ 3 \ 3 \ 2 і по 5 хвилин прикладають до хворого суглоба кілька разів на день.
  • Прокип’ятити сінну потерть 30 хвилин, у вигляді теплої примочки прикласти до суглобу до 10 хвилин.
  • Зелене листя бузку накладати на суглоб на 15-20 хвилин, при цьому дати повний спокій на час компресу.
 3. Відвари і настої для пиття:
  • 100 г вершкового масла змішується з 15 г прополісу, по 1 ч. ложці за годину до їжі 3 рази в день.

При сильному збільшенні синовіальної сумки та обмеження руху суглоба призначаються фізіотерапевтичні процедури (сухе тепло, УВЧ). Для того, щоб зняти запалення призначається ЛФК і масаж.

Лікування бурситу на пізній стадії

Якщо наведені методи лікування не дають ефекту, потрібно звернутися до ортопеда. Можна використовувати такі методики:

 1. Знеболюючі засоби.
 2. Використання спеціальних устілок або взуття.
 3. Застосування антибіотикопрофілактики або терапії.
 4. Із синовіальної сумки видаляється рідина, щоб зменшити її розмір і знизити натяг капсули. Це зменшує біль і набряк.
 5. Хірургічні методи лікування, при яких видаляється синовіальна сумка.
Leave a Comment (0) ↓