Симптоми і лікування перелому ноги

Симптоми і лікування перелому ноги

Перелом ноги — одна з найважчих травм, яка вимагає тривалої реабілітації. При переломі нижніх кінцівок дуже важливо якомога швидше звернутися за медичною допомогою, тому потрібно знати симптоми переломів.

 

Варто зауважити, що прояви переломів значною мірою залежать від локалізації місця перелому. Всі переломи в принципі діляться на відкриті і закриті. Відкритий перелом кісток не має труднощів в діагностиці, а ось закриті переломи можуть викликати деякі сумніви. Серед симптомів закритих переломів виділяють достовірні ознаки переломів і ймовірні. До ймовірних ознак відносять біль у місці перелому, яка стає сильнішою при спробі ходити все сильніше (проте хворобливість може бути і при забитті). Також до цієї групи відносять наявність припухлості в місці перелому, гематоми, обмежена рухливість кінцівки. Всі ці ознаки не вказують на сто відсотків відносно перелому нижньої кінцівки. А ось достовірні ознаки дозволяють говорити про те, що в наявності є порушення цілісності кістки. До таких ознак можна віднести неприродне положення ноги — виворіт її, вкорочення; зайву рухливість там, де її не повинно бути; крепітація — можна відчути при спробі руху хрест уламків кісток. У деяких випадках може виникнути така достовірна ознака, як вдавлення кістки (освіта ямки), особливо при переломі великої гомілкової кістки гомілки.

Залежно від того, який тип перелому — відкритий або закритий, із зміщенням або без зміщення, тощо- приймається рішення про лікування.

Лікування переломів ноги складається з декількох етапів. На першому етапі необхідна іммобілізація кінцівки (знерухомлення). Якщо поруч немає лікарів, то забезпечити нозі спокій повинні люди, які знаходяться поруч з постраждалим, до приїзду бригади «швидкої». Далі невідкладну допомогу (накладення шини, знеболювання і транспортування в лікарню) проводять медики. Наступний етап лікування — стаціонар. У стаціонарі хворого оглядають більш детально, роблять рентген і необхідні аналізи. Залежно від отриманих результатів, вирішують, чи продовжувати далі терапевтичними методами лікувати потерпілого або необхідне хірургічне втручання. Терапія полягає в знеболюванні, фіксації кінцівки шляхом накладення гіпсу і витягненні (тракції) кінцівки. При цьому до ноги підвішуються гирьки (спеціально розрахована вага), хворому необхідний тривалий постільний режим.

Оперативне лікування виконується в тому випадку, якщо перелом складний і без втручання медиків функцію кінцівки не відновити. Для початку хірурги виконують зіставлення (репозицію) уламків кісток, які потрібно зростити. При необхідності робиться металоостеосинтез — при цій процедурі всі частини кістки кріпляться за допомогою металевих спиць або пластин між собою, а якщо потрібно — кінцівку поміщається в апарат Ілізарова (спеціальний апарат, винайдений Гавриїлом Абрамовичем Ілізаровим в 1952 році для стиснення або розтягування кісткової тканини). Всі ці методики спрямовані на повне знерухомлення кістки, внаслідок чого зрощення (кісткова мозоль) відбуватиметься швидше.

Наступний етап після лікування — реабілітація. У цій частині лікування пацієнт повинен сам допомагати медикам відновити активність своєї кінцівки — робити спеціальні вправи, відвідувати лікувальну фізкультуру, приймати вітаміни з кальцієм, вчасно відвідувати консультації лікаря на предмет попередження зміщення уламків.

Leave a Comment (0) ↓