Симптоматика при остеохондрозі грудного відділу хребта і як лікувати хворобу?

Симптоматика при остеохондрозі грудного відділу хребта і як лікувати хворобу?

Остеохондроз грудної клітки — явище не дуже поширене, але від цього таке захворювання не стає менш небезпечним. До того ж варто пам’ятати, що саме цей тип захворювання досить складно діагностувати по ряду причин, тому в більшості випадків він проявляється занадто пізно, що створює додаткові труднощі в лікуванні.

Яка специфіка грудного відділу хребта?

Всі ми знаємо, що функціонально грудний відділ хребта малорухомий, особливо якщо порівнювати його з шийним відділом. При цьому навантаження на нього не так велике, як на поперековий відділ. Через це поява захворювання в грудному відділі рідко супроводжується симптомами на ранніх стадіях розвитку захворювання. Низька рухливість грудного відділу хребта пов’язана з його анатомічними особливостями — з’єднання хребців з ребрами і грудиною дає можливість створити досить рухливу і, в той же час, міцну конструкцію, яка менше схильна до травм і зовнішніх впливів.

Відносно невелике навантаження на цей відділ сприяє тому, що поява тут різних проблем (зміщення хребців, міжхребцеві грижі, протрузії дисків) зустрічаються дуже рідко, про що і говорить статистика. Але при цьому їх поява не є чимось екстраординарним, наприклад, порушення постави або сколіоз можуть стати тими провокуючими факторами, які призводять до появи захворювань хребта.

 
При цьому симптоми таких захворювань проявляються достатньо пізно і цілком характерні для остеохондрозу — вони зазвичай являють собою компресію нервових корінців, у рідких випадках може відбуватися здавлювання самого спинного мозку або його поразки через порушення кровопостачання, можливо також звуження внаслідок здавлювання вен і артерій.

Як виявляється остеохондроз в грудному відділі?

Вище ми описали основні причини, через які і з’являються симптоми такого захворювання, як грудний остеохондроз. Найчастіше людям доводиться мати справу з радикулопатією — симптомами, які були викликані здавленням нервових корінців спинного мозку.

Симптоми подібного типу зазвичай зустрічаються при утворенні міжхребцевої грижі, виникають найчастіше відразу після серйозних фізичних навантажень і поступово наростають протягом кількох тижнів. При цьому симптоми також багато в чому залежать від локалізації місця утворення грижі. Так, наприклад, якщо грижа утворилася у верхній частині грудного відділу хребта, то з’являються болі в області плечового суглоба, лопатки, самої грудної клітки, а також в черевній порожнині. При цьому в тих випадках, коли відбувається ураження нижнього сегменту грудного відділу, зазвичай відбувається втрата або порушення чутливості на рівні ураження, погіршується рухливість в області стегон, а також може відбутися порушення роботи тазових органів.

Також симптоми багато в чому залежать від того, якої спрямованості утворилися грижі — серединної або бічної. У тих випадках, коли утворюється бічна грижа, то зазвичай пацієнтові доводиться стикатися з болем одностороннього характеру на рівні самої грижі, також може відбуватися локальна втрата чутливості. У кожному разі, симптоми при бічних грижах мінімальні і залишаються оборотними. У тих же випадках, коли утворюється серединна грижа, болі стають постійними, при цьому вони можуть розтягнутися навіть на кілька тижнів, при цьому погано піддаючись впливу лікарських препаратів.

Компресія самого спинного мозку при остеохондрозі — явище дуже рідкісне, що пов’язано з функціональними і анатомічними особливостями даного відділу.

Трохи про міжреберну невралгію

Цей вкрай неприємний больовий синдром не надто поширений, але при цьому він служить причиною появи однієї з найсильніших болів, яка порівнянна з болем при гострих ниркових кольках. Причиною ж появи цього синдрому найчастіше є саме остеохондроз в грудному відділі хребта. Защемлення деяких корінців призводить до того, що уражаються міжреберні нерви, внаслідок чого з’являється дуже сильний біль оперізуючого характеру. Найчастіше вона поширюється по міжреберному просторі по ходу самого ураженого нерва, при цьому може супроводжуватися порушеннями чутливості, зблідненням або почервонінням шкіри, посиленим потовиділенням, а також сіпанням або спазмами м’язів, що ще більше посилює біль.

Але в такій ситуації небезпечна не тільки біль, а й той факт, що міжреберна невралгія успішно «маскується» під деякі інші хвороби. Так, наприклад, можуть з’являтися болі, аналогічні болям при стенокардії, при цьому вони точно так само віддають під лопатку. Єдиною помітною відмінністю є той факт, що при стенокардії біль зазвичай нетривала, найчастіше вона відступає вже через кілька хвилин, а от біль при невралгії може триматися навіть кілька діб. Іншим варіантом «маскування» невралгії може бути біль, що імітує виразкову хворобу. У цьому випадку тривалість болю аналогічна справжній виразці, але відмінність в тому, що не допомагають зазвичай ефективні препарати, що знімають спазм.

Внаслідок цього нерідкі випадки, коли ставиться неправильний діагноз і призначається лікування, яке ніяк не може допомогти пацієнтові. І тільки через деякий час лікар розуміє свою помилку і відправляє пацієнта на додаткові обстеження, які і дають можливість встановити справжню причину появи больового синдрому.

Яким має бути лікування остеохондрозу грудної клітки?

У загальному випадку нічого нового тут немає, лікування досить традиційне для всіх захворювань хребта. Перевага віддається консервативним методам лікування, якщо ж вони виявляються не ефективними і не дають можливості усунути больовий синдром, то доводиться вдаватися до хірургічного втручання.

На гострій стадії перебігу захворювання передбачається повний спокій, який дає можливість зняти навантаження з пошкодженої ділянки, в поєднанні з медикаментозним лікуванням. Тому зазвичай пацієнтові призначається кілька днів постільного режиму, а також нестероїдні протизапальні препарати, які повинні зняти біль.

Слід зазначити, що такі ліки досить добре знімають запалення і набряк, завдяки чому зменшується компресія нервових закінчень, відповідно, відступає біль. У деяких випадках для того, щоб зняти біль, застосовують знеболюючі препарати. За необхідності лікар може призначити ще ряд препаратів, наприклад, міорелаксанти, які дають можливість зняти спазм м’язів в ураженій області.

 

У період ремісії, коли біль відступила або її вдалося знешкодити, приходить черга фізіотерапевтичних методів лікування, а також масажу та лікувальної гімнастики, яка і є основним засобом лікування і профілактики даного захворювання.

Leave a Comment (0) ↓