Прояви і лікування попереково-крижового спондилоартрозу

Прояви і лікування попереково-крижового спондилоартрозу

Спондилоартроз попереково-крижового відділу (спондильоз, люмбоартроз) — прогресуюче хронічне захворювання попереково-крижового відділу хребта, яке характеризується дегенерацією суглобових поверхонь хребців, з подальшою зміною зв’язок, м’язів, суглобової капсули і розростанням крайових остеофітів.

 

У кого і чому виникає ця хвороба

Остаточної причини виникнення деформуючого спондилоартрозу виявити не вдається, але як показують сучасні дослідження, дане захворювання є мультифакторне, тобто комбінує в собі генетичну схильність і вплив середовища. Всі фактори ризику розвитку люмбоартроза прийнято розділяти на дві великі групи:

 1. З основнихекзогенних факторіввиділяють:
  • вік — частота захворювання різко збільшується в похилому і старечому віці;
  • стать — жінки страждають в два рази частіше, ніж чоловіки;
  • вроджені вади розвитку хребта: спонділоліз, сакралізація, люмбалізація, незарощення дуги або тіла хребця;
  • спадкова схильність.
 2. Ендогенні фактори, до яких відносять:
  • травми попереково-крижового відділу хребта
  • професійна діяльність — підвищене навантаження на хребет, неправильна постава
  • надлишкова маса тіла
  • тривалі спортивні навантаження

Як виникає захворювання

В основі патологічне процесу люмбоартрозу лежить порушення функції драглистого ядра, яке виконує функцію, що амортизує. Внаслідок тривалих та інтенсивних навантажень, драглисте ядро втрачає свою еластичність, через що зменшується просвіт міжхребцевих дисків. Через це збільшується тиск на суглобові поверхні хребців і фасеточні суглоби.

 

Пошкоджені таким чином хондроцити перестають синтезувати властивий для нормальної хрящової тканини колаген, замінюючи його на короткий колаген, який нездатний формувати з’єднання з гіалуроновою кислотою, а матрикс хряща втрачає свої біохімічні властивості.

Порушення функції хребетного диску веде до асиметричної напруги зв’язок та м’язів хребта, що порушує їх біомеханіку, приводячи до нерівномірного розподілу навантаження і ще більше напруги на суглоби.

Певну роль відіграє також і запалення. Механізм його виникнення ще не до кінця зрозумілий, але передбачається, що пошкоджені хондроцити починають продукувати запальні медіатори — цитокіни (інтерлейкіни, фактор некрозу пухлин альфа і т.д.), які, у свою чергу, сприяють вивільненню колагеназу, простагландинів та ін. Речовин надають шкідливу дію на колаген.

Даний механізм відіграє важливу роль у виникненні болів при артрозі хребта, так як сам хрящ НЕ іннервіруєтся і поява болю говорить про одночасне залучення і надхрящевих структур.

Симптоми

Найголовнішим і основним симптомом деформуючого спондилоартрозу є біль у попереково-крижовому відділі. Біль носить ниючий характер, з можливою іррадіацією в область сідниць і стегна, але ніколи не нижче коліна. Відчуття оніміння і парестезії не характерні.

Спочатку больові відчуття турбують тільки при фізичному навантаженні — ходьбі, нахилах, змінах пози, піднятті важких і відсутні в стані спокою. Характерний симптом — поява болю після тривалого сидячого положення, які проходять після короткої розминки. Але в міру прогресування захворювання болі стають все інтенсивніше, виникають при найменшому русі і в спокої, можуть турбувати ночами.

При попереково-крижовому спондилоартрозі прийнято виділяти кілька видів болів:

 1. Механічні болі — виникають при тривалому навантаженні на суглоб і виникають ближче до вечора. Пояснюються тривалим навантаженням на суглоб при ходьбі або довгому сидінні в одній позі.
 2. Болі, пов’язані з наявністю періартріта — виникають при рухах, в яких задіяні пошкоджені зв’язки (міжпоперечні, надостістая зв’язка) — при нахилах і згинаннях тулуба в поперековому відділі.
 3. «Блокадна біль» — при компресії розрослися остеофітами нервових корінців
 4. Стартові болі — виникають при різкій зміні положення тіла (різкий підйом після лежання або сидіння), швидко зникають і знову поновлюються при тривалій ходьбі.

В подальшому може приєднуватися крепітація і хрускіт при згинанні або розгинанні попереку.

Іншим симптомом спондилоартрозу є ранкова скутість попереково-крижової області. Зазвичай вона проходить самостійно через 1-2 години або після короткої розминки. Її механізм пов’язаний з наявністю рефлекторного спазму м’язів, освітою контрактур, розростанням остеофітів, больовим синдромом, наявністю підвивихів.

Як лікар ставить діагноз

Перш за все, базується на зборі анамнестичних відомостей. При люмбоартрозі необхідно враховувати такі клінічні прояви:

 • поступовий початок болю;
 • посилення болю при навантаженні або зміні положення;
 • виникнення болю в спокої, що свідчить на користь розвитку запального процесу;
 • ранкова скутість;
 • крепітація і хрускіт при згинанні або розгинанні попереку;
 • обмеження рухливості в попереково-крижової зоні.

Важливо пам’ятати, що спондилоартроз не супроводжується втратою маси тіла, підвищенням загальної стомлюваності і втратою апетиту.

Фізикальні методи обстеження при хворобі спондильоз поперекового відділу хребта не надто інформативні, так як поверхня суглобів невелика і наявність випоту або скупчення рідини не характерно для даної патології.

Лабораторні методи діагностики зазвичай використовуються для верифікації діагнозу і виключення інших патологічних станів хребта, оскільки при поперековому спондилоартрозі змін в аналізах звичайно не спостерігається.

Основним діагностичним методом є рентгенографія попереково-крижової області. Основними ознаками захворювання є:

 1. Остеофіти — крайові кісткові розростання, здавлюють фасеточні суглоби.
 2. Звуження суглобової щілини — більш виражено проявляється в нижніх відділах поперекового відділу (L4-L5) і області попереково-крижового зчленування.
 3. Субхондральний склероз — ущільнення хрящової і кісткової тканин.

До числа додаткових ознак належать:

 • підвивихи суглобів
 • кісти
 • cуглобові ерозії

Для визначення ступеня тяжкості змін при спондилоартрозі по рентгенографічним ознакам, прийнято користуватися спеціальною класифікацією, розробленою J. Kellgren і J. Lawrence, яка оцінює ступінь вираженості змін:

 • Відсутність рентгенологічних ознак
 • Сумнівна
 • Мінімальна
 • Середня
 • Виражена

Магнітно-резонансна (МРТ) і комп’ютерна томографії (КТ) дозволяють оцінити стан не тільки кісткової-хрящової структури хребта, але і рівень залученості в процес м’яких тканин — м’язів і сухожиль, а також ступінь їх компресії.

Лікування

 

Основна мета лікування попереково-крижового спондилоартрозу — зменшення інтенсивності болю, відновлення функціональної активності хребта, обмеження прогресування захворювання і, як наслідок, поліпшення життя хворого.

Лікування є комплексним і проводиться звичайно в амбулаторних умовах. Показанням для госпіталізації є необхідність хірургічного втручання.

Немедикаментозне лікування

Важливе місце займає лікувальна фізкультура і масаж. Фізичні вправи сприяють зниженню болів і відновленню функціональної активності хребта. Найкращим методом є лікувальна гімнастика, з упором на вправи попереково-крижової області (кругові рухи, згинання та розгинання тулуба, вправи з обручем) і плавання. Масаж послаблюється м’язову контрактуру, покращує обмінні процеси за рахунок посилення кровообігу.

При наявності підвивихів показана мануальна терапія. Електронейростимуляція дає стійкий, але короткочасний аналгетичний ефект. Помірне зниження болів відзначається при використанні ультразвукової терапії. Для поліпшення обмінних процесів в хрящі і кістки застосовується електрофорез цинку, сірки і кобальту.

Медикаментозна терапія

Для зменшення гострого больового синдрому, без виражених ознак запалення, використовують парацетамол в індивідуальній дозі. При неефективності — використовують більш «сильний препарат» залдиар, що містить парацетамол і трамадол.

Найбільш широко вживаними препаратами для лікування люмбоартроза є нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Краще призначати селективні блокатори ЦОГ-2, які не діють на ШКТ: мелоксикам, целекоксиб, німесулід і т.д. При їх недоступності призначають інгібітори ЦОГ-1: диклофенак, ібупрофен. Також можливе застосування цих препаратів зовнішньо — наносити у вигляді мазей і гелів: фастум-гель, еразон, Фіналгель та ін.

При болях, пов’язаних зі спазмом м’язів використовують міорелаксанти: баклофен, мідокалм, сирдалуд.

Для запобігання прогресування дегенеративних змін у хрящі призначаються хондропротектори: стопартроз, Терафлекс, алфлутоп, тощо.

При неефективності консервативної терапії може застосовуватися хірургічне лікування — установка міжостистого спейсера. Обов’язковою умовою є молодий вік пацієнта.

Прогноз Сприятливий. Якість життя успішно коригується методами консервативної терапії. Втрати працездатності та інвалідизації при попереково-крижовому спондилоартрозі не відбувається.

Leave a Comment (0) ↓