Проведення заміни колінного суглобу на імплантат

Проведення заміни колінного суглобу на імплантат

Під ендопротезуванням колінного суглобу розуміють хірургічну операцію, під час якої зруйновані хворобою ділянки замінюють імплантатами. Результатами правильно проведеної операції є: усунення болю в суглобі і збільшення його рухливості.

 

Імплантати (ендопротези) роблять з міцних високотехнологічних матеріалів, інертних до біологічних рідин, а їх форма повторює замінні компоненти. Це дозволяє пацієнтам, що перенесли операцію із заміни колінного суглоба і строго дотримувались під час реабілітаційного періоду рекомендації лікуючого лікаря, в підсумку повністю повертаються до звичного життя.

Показання до ендопротезування

Необхідність і обгрунтованість протезування колінного суглоба фахівець визначає на підставі поставленого діагнозу, а також ретельного вивчення стану здоров’я пацієнта. Основними показаннями до заміни суглобу коліна є патологічні зміни, спровоковані такими факторами:

  • деформуючий артроз колінного суглоба (гонартроз) 2 і 3 ступеня, який супроводжується сильним болем і обмеженням рухливості;
  • ендокринні захворювання, що викликають дегенеративні зміни хрящової тканини;
  • асептичний некроз;
  • аутоімунні захворювання, при яких виробляються антитіла, що вражають хрящову тканину;
  • злоякісні новоутворення;
  • інфекційні захворювання, що сприяють початку запального процесу;
  • ускладнення після травм.

 

При лікуванні гонартрозу на початковій стадії, як правило, застосовуються консервативні методи, які знижують больові відчуття, а також перешкоджають розвитку захворювання. У тих же випадках, коли лікування не приносить позитивного результату, операція на колінному суглобі залишається єдиним ефективним способом повернути йому рухливість.

Операція ендопротезування

Підготовка до оперативного втручання

Колінний суглоб є найскладнішою частиною опорно-рухового апарату, тому операція по його заміні відноситься до класу високопрофесійних процедур. Підготовці до неї приділяється значний час і увага фахівців.

Перед тим як остаточно визначитися з необхідністю ендопротезування колінного суглоба, ортопед проводить повне обстеження пацієнта, що включає ретельне вивчення історії хвороби, здачу лабораторних аналізів, рентгенографію. Завдання такого обстеження:

  • виявити можливі протипоказання;
  • визначити наявність хронічних захворювань;
  • вибрати тип імплантату.

Отримавши результати обстеження пацієнта, його готують до операції, прагнучи знизити ризик виникнення ускладнень під час спінальної анестезії і після проведеної операції. Крім того, пацієнту докладно розповідають про хід операції, відповідають на всі виникаючі питання.

Хід операції

Ендопротезування — складна, відповідальна операція, яку проводять тільки висококваліфіковані хірурги-ортопеди. Під час неї видаляються пошкоджені ділянки, вирівнюється вісь ноги, а потім встановлюється імплантат. В залежності від стадії захворювання і величини ураженої ділянки здійснюється або тотальне ендопротезування, при якому колінний суглоб змінюється повністю, або часткова заміна зруйнованих компонентів.

Вартість протезу колінного суглобу залежить від його типу та необхідного розміру. Ендопротези володіють високою міцністю, мінімальним зносом і здатні повністю замінити собою пошкоджені суглобові ділянки.

Реабілітація

Незалежно від використовуваного типу імплантату, реабілітаційний період починається буквально на наступний же день після операції, а триває не менше ніж 3-4 тижні.

 

На першому етапі пацієнт перебуває під постійним наглядом фахівця і повинен починати виконувати прості вправи, спрямовані на активізацію ендопротеза і розробку м’язів, які за час хвороби втратили свою силу. Лікувальна фізкультура, недовгі прогулянки з «ходунками», дихальна гімнастика — комплекс необхідних вправ лікар підбирає індивідуально, залежно від стану пацієнта.

Другий етап реабілітації після операції із заміни колінного суглобу починається орієнтовно через 2 тижні. Пацієнту знімають шви, розробляють для нього програму фізичних вправ, коректують медикаментозне лікування. Період повної реабілітації безпосередньо залежить від віку пацієнта, його фізичної форми, особливостей протезування. Як правило, він не перевищує 3-4 місяців, після закінчення яких більшість пацієнтів повністю повертаються до колишнього життя, але вже без болів, набряків і обмеження рухливості.

Leave a Comment (0) ↓