Причини виникнення, симптоми і лікування ревматизму серця і суглобів

Причини виникнення, симптоми і лікування ревматизму серця і суглобів

Ревматизм (гостра ревматична лихоманка) — імунологічне системне запальне захворювання сполучної тканини, що викликається B-гемолітичним стрептококом групи А, з переважним ураженням серця, судин дрібного калібру і суглобів.

 

Найбільш часто ревматизм розвивається у дітей, 7-15 років, які перенесли інфекцію верхніх дихальних шляхів (запалення горла і т.д.), без своєчасно проведеного лікування.

Причини і механізм розвитку ревматизму

Велике значення при виникненні ревматизму має генетична схильність, що доводить висока частота захворюваності в межах однієї сім’ї, а також наявність спеціальних генетичних маркерів.

 

 

 

В динаміці розвитку ревматизму можна виділити два основних моменти:

 • Прямий вплив токсинів, які виділяє гемолітичний стрептокок: гемолізіни, гіалуронідаза, протеїназ тощо;
 • Імунна відповідь організму на стрептококові антигени, внаслідок чого синтезуються спеціальні антитіла, які мають шкідливу дію на клітини серця, дрібні судини, шкіру, синовіальну оболонку суглобів.

Основні симптоми та ознаки поточного ревматизму

Як правило, ревматизм у дітей або дорослих розвивається гостро, через кілька тижнів після перенесеного тонзиліту або фарингіту стрептококової етіології. Коли дитина, здавалося б, уже практично одужав і готовий повернутися до навчально-трудового процесу, у нього різко підвищується температура до 38-39 градусів.

 

З’являються скарги на симетричний біль у великих суглобах (найчастіше колінних), які мають чітко мігруючий характер (сьогодні болять коліна, завтра лікті, потім плечі і т.д.). Незабаром приєднуються болі в серці, задишка, підвищене серцебиття.

Ревматичний кардит

Ураження серця при першій ревматичній атаці спостерігається у 90-95% всіх хворих. При цьому можуть бути задіяні всі три стінки серця — ендокард, міокард і перикард. У 20-25% випадків ревматичний кардит закінчується сформованим пороком серця.

Головна особливість ураження серця при ревматизмі у дітей і дорослих — убогість проявів. Хворі скаржаться на неприємні відчуття в ділянці серця, задишку і кашель після фізичних навантажень, болі і перебої в області серця.

Як правило, діти замовчують про ці скарги, не надаючи їм серйозного значення. Тому враження серця найчастіше вдається виявити вже при фізикальному та інструментальному обстеженні.

Ревматичний артрит

Дуже часто ураження суглобів при ревматизмі виступають на перший план. Як правило, запальний процес в суглобах починається гостро, з виражених больових відчуттів, припухлості і почервонінням суглобів, підвищенням температури над ними, обмеженням рухів.

Для ревматизму суглобів характерне ураження зчленувань великого і середнього калібру: ліктьових, плечових, колінних, променевих тощо. Під впливом лікування всі симптоми швидко нівелюються без наслідків.

Ураження дрібних суглобів кистей або стоп зазвичай спостерігаються при повторних ревматичних атаках. Найчастіше, такі ураження при ревматизмі суглобів не проходять безслідно, приводячи до фіброзних змін капсул суглобів з розвитком деформації пальців і артритом Жаку.

Ревматичний артрит або ревматизм суглобів в більшості випадків розвивається разом з кардитом і хореєм, але може протікати ізольовано. Це вказує на більш важкий перебіг артриту, резистентність до терапії і виражене ураженням суглобів.

Характерні ознаки ревматичного артриту:

 • гострий початок;
 • симетричне ураження великих суглобів;
 • летючість болю: локалізація больових відчуттів постійно змінюється;
 • швидке регресування симптомів ревматизму під впливом лікування та відсутність незворотних змін в суглобах.

Ревматична хорея (мала хорея)

Таке ускладнення хвороби розвивається переважно у дівчаток 10-12 років.

 • Це ревматичне ураження нервової системи, яке проявляється характерними симптомами:
 • гіперкінези — поява мимовільної рухової активності кінцівок;
 • м’язова дистонія — різкі м’язові спазми, що супроводжуються больовими відчуттями;
 • порушення координації;
 • порушення мови.

Ревматичне ураження шкіри

Найчастіше проявляється у вигляді кільцеподібної еритеми та підшкірних ревматичних вузликів.
Кільцеподібна еритема — неяскрава пляма рожевого кольору, яка має тенденцію до збільшення в розмірах, поступово бліднучи в центрі, набуваючи вигляду кільця. Поява плям не супроводжується больовими відчуттями, вони не виступають над поверхнею шкіри і при натисканні повністю зникають. Кільцеподібна еритема завжди розташовується на тулубі і ніколи на волосистій поверхні голови.

Підшкірні вузлики — досить рідкісний специфічний симптом, який зустрічається у дітей з поворотним ревматизмом. Найчастіше вузлики супроводжують явища артриту та кардиту, розташовуються на поверхні великих суглобів. Це маленькі (від 1-2 мм до 1-2 см) підшкірні вузлики, щільні, малорухомі і безболісні на дотик. Після стихання основних симптомів, вузлики також піддаються зворотному розвитку за 1-2 місяці, не залишаючи після себе жодних слідів.

Ураження інших органів і систем

Зустрічаються досить рідко і протікають без будь-якої специфіки, будучи проявом ревматичного васкуліту — ураження дрібних судин. Найчастіше вражаються легені, печінка, нирки, ендокринні органи, очі, черевна порожнина.

Лікування ревматизму

При лікуванні цього непростого захворювання з назвою ревматизм застосовуються такі групи препаратів:

 

 • Антибіотики. Використовуються для ліквідації вогнища інфекції в носоглотці.
  Найбільш активними в цьому плані залишаються антибіотики пеніцилінового ряду. Починають лікування з бензилпеніциліну внутрішньом’язово, або амоксициліну. При непереносимості пеніцилінів можливе призначення антибіотиків з групи макролідів (азитроміцин, рокситроміцин, кларитроміцин).
 • Нестероїдні протизапальні препарати. Рекомендовані при розвитку ревматичного артриту, хореї, кардиті легкого та середнього ступеня. Препаратом вибору є диклофенак або ацетилсаліцилова кислота. Також можливе застосування ібупрофену.

Прийом НПЗП повинен здійснюватися не менше місяця, з поступовим зниженням дози. Під їх впливом спостерігається швидке зникнення болів в суглобах, хореї, задишки, позитивна динаміка в ЕКГ-картині. Однак при лікуванні НПЗП завжди потрібно пам’ятати про їх негативний вплив на шлунково-кишковий тракт.

 • Глюкокортикоїди. Застосовують при вираженому кардиті, значному скупченні рідини в порожнині серцевої сумки, сильних суглобових болях.
 • Метаболічна терапія і вітаміни. Призначаються великі дози аскорбінової кислоти, при розвитку хореї — вітамінів В1 і В6. Для відновлення пошкоджених клітин серцевого м’яза застосовують рибоксин, мілдронат, неотон і т.д.

Важливо: лікуванням такого непростого захворювання, як ревматизм у дітей або дорослих, повинен займатися тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням, це може привести до серйозних ускладнень! При виникненні перших же описаних у статті симптомів обов’язково зверніться до лікаря очно!

Профілактика ревматизму

Первинна (неспецифічна) профілактика хвороби ревматизм спрямована на попередження розвитку ревматичного процесу в організмі і включає в себе комплекс загальнозміцнюючих заходів: загартовування, заняття спортом, збалансоване харчування і т.д.

 

Вторинна (специфічна) — попередження повторних рецидивів ревматизму. Досягається це шляхом введення пролонгованих препаратів пеніциліну. Можливо введення та імпортних аналогів — ретарпен, пендепон і т.д.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, профілактика ревматизму біцилліном повинна проводитися не менше 3-х років після останньої атаки, але не раніше досягнення 18-ти років. При перенесеному кардиті — 25-ти років. Особи з розлогою серцевою недостатністю повинні виконувати профілактичні заходи все життя.

Leave a Comment (0) ↓