Остеохондроз шийного відділу – як і чим лікувати?

Остеохондроз шийного відділу – як і чим лікувати?

Одна з найпоширеніших хвороб у наш час — остеохондроз шийного відділу. Як лікувати загострення цієї вкрай неприємної недуги?

 

Особливості остеохондрозу шийного відділу

Шийний остеохондроз має ряд особливостей в порівнянні з поперековим і грудним. Вони визначені особливостями будови хребців цього відділу, розміри структур яких набагато менше хребців інших відділів. Потрібно враховувати, що шийний відділ — найрухливіший, він практично постійно навантажений, оскільки утримує голову. Остеохондроз зазвичай і вражає найрухливіші сегменти, що і визначає в подальшому симптоми цього захворювання.
 

Крім того, саме в області шиї в досить невеликому обсязі знаходиться велика кількість нервових і судинних утворень. Крім усього іншого, тут проходить хребетна артерія, завданням якої є постачання кров’ю задніх відділів головного мозку, мозочка і довгастого мозку. Тому при стисненні хребетної артерії можлива поява ішемії спинного і головного мозку, в гострих випадках це цілком може призвести до інсульту. Симптомами ураження цієї артерії є порушення координації рухів, запаморочення, погіршення зору і слуху.

Компактність шийного відділу взагалі може стати проблемою при найменшому зміщенні хребців або перенапруженні м’язів. У результаті може статися здавлювання нервових закінчень або судин. А остеофіти, які утворюються з часом, тільки погіршують ситуацію.

Остеохондроз в області шиї також призводить до появи грижі і протрузії хребта, які викликають набряк і запалення нервового корінця. Внаслідок цього запалений корінець займає весь об’єм хребетного каналу, при цьому роздратування починає виникати додатково від компресії в хребетному каналі. Симптомом цього стану є больовий синдром.

Крім того, шийний остеохондроз може бути причиною компресії спинного мозку, при цьому в зону ураження потраплять вже не тільки голова і шия, а й кінцівки (частіше — верхні).

Коли потрібно приступати до лікування?

Спроби самостійного лікування цієї недуги — заняття не надто розумне, враховуючи всі можливі наслідки. Тому якщо ви ставите питання, як лікувати остеохондроз шийного відділу, то краще зверніться до фахівців — вони зможуть дати вам адекватні вашому стану рекомендації. Слід враховувати, що повне лікування можливе тільки на ранній стадії цієї хвороби, і тільки під наглядом лікаря. Спроби виправити ситуацію самостійно можуть дати абсолютно зворотний ефект. На пізніх же стадіях хвороби основне завдання лікування — запобігти загострення і подальшому розвитку хвороби, а також позбавити людину від болів.

Взагалі ж лікування шийного остеохондрозу проводиться лише після визначення точного діагнозу, при цьому повинні враховуватися й інші фактори, що впливають на розвиток недуги — судинні, гормональні, механічні і т.д. Лікування завжди являє собою цілий комплекс методів і засобів, які спрямовані на боротьбу із запаленням і зниженням болю.

Таким чином, в комплекс заходів, спрямованих на лікування остеохондрозу шийного відділу зазвичай входять:

 • знеболюючі засоби, спазмолітики іпротизапальні засоби;
 • стимуляторивідновлення тканинвпоєднанні згелями, кремами абомазями, що містятьпротизапальні речовини;
 • мануальний вплив (лікувальна гімнастика, рефлексотерапія, гірудотерапія);
 • у важких випадках -хірургічне втручання.

Напевно, зрозуміло, що самостійне лікування тут практично неможливо. У деяких ситуаціях, якщо вже постає питання, чим лікувати остеохондроз, можна скористатися звичайними анальгетиками, але це буде дуже тимчасовим, і далеко не найкращим рішенням. Лікування цієї хвороби не терпить зволікань, чим раніше вона буде діагностована і почнуть вживатися заходи, тим більше шансів на повне одужання.

Профілактика завжди краще лікування

Ймовірно, всім відомо старе твердження, що набагато легше попередити хворобу, ніж її лікувати. Це більш ніж справедливо і для остеохондрозу — вилікувати його дуже важко, а профілактика цієї хвороби нічого складного собою не представляє.

Зокрема, досить буде дотримуватися нескладних правил.

 1. Не перевантажувати хребет і не створювати умов, за яких буде істотно підвищуватися тиск в міжхребцевих дисках. Тобтослід уважно ставитися до вертикальних навантажень, неробити різких рухів, особливо це стосується поворотів при нахилі,уникати падінь, ударів і травм хребта,тримати спину рівно і стежити за поставою, тощо.
 2. Регулярно виконувати фізичні вправи, які спрямовані на зміцнення м’язового корсету, зокрема — шиї.
 3. Уникати переохолоджень.
 4. Уникати стресів і скандалів, м’язові спазми часто викликані саме нервовим напруженням.
 5. Позбутися відшкідливих звичок і дотримуватись правильного харчування.

Існує також комплекс простих фізичних вправ, що виконуються з метою поліпшення стану м’язового корсету та профілактику остеохондрозу шийного відділу:

 1. Натисніть лобом на долоню, напружуючи м’язи шиї. Виконується вправу 3 рази по 7 секунд. Потім натисніть надолоню потилицею, також 3 рази по 7 секунд.
 2. Натисніть лівою скронею на ліву долоню. Кількість і тривалість повторень аналогічна попередній вправі. Аналогічно -з правою скронею і правою долонею.
 3. Злегка закиньтеназад голову. Потім, долаючи опір напружених м’язів шиї, постарайтеся притиснути підборіддя до яремної ямки. Ця вправа повторюється не менше 5 разів.
 4. Тримайте голову і плечі прямо. Повільно 5 разів поверніть голову максимально вправо. Потім — стільки ж разів повільно вліво.
 5. Опустіть підборіддя до шиї. Голову поверніть спочатку 5 разів вправо, потім5 разів вліво.
 6. Закиньте голову назад і постарайтеся спочатку 5 разів торкнутися правим вухом правого плеча, потім 5 разів — лівим вухом лівого плеча.
Leave a Comment (0) ↓