Особливості виникнення, симптоматики і лікування травми хребта

Особливості виникнення, симптоматики і лікування травми хребта

Травма хребта та спинного мозку відноситься до категорії тяжких ушкоджень, які в більшості випадків призводять до стійкої втрати працездатності або смерті. Так, за даними В. М. Угрюмова і Є. І. Бабиченко, летальність при вогнепальному поранення хребта і спинного мозку в залежності від тяжкості ушкодження становить від 21,2 до 94,5%, а при закритих пошкодженнях — від 5,8 до 20,2%. В умовах мирного часу число хворих з травмою хребта і спинного мозку становить 1-4% від загального числа хворих з різними видами травми.

 

Причини

Більшість пошкоджень хребта та спинного мозку пов’язані з промисловим, сільськогосподарським і транспортним травматизмом. В 1/3 з них причиною травми є падіння з висоти (з даху будинку або будівельних лісів, з дерева, воза і т. Д.), А у 1/4 хворих травма виникає внаслідок придавлювання великим тяжким предметом — автомашиною при ремонті, сільськогосподарськими знаряддями, при обвалі в шахтах і т. д. Близько 15% всіх закритих ушкоджень хребта виникають при транспортнійтравмі (падіння з мотоцикла, автомобільні катастрофи, травми на залізниці) і в 10% випадків — при пірнанні на мілководді.

Симптоми

Основними клінічними проявами травм хребта будуть біль, локалізована в місці пошкодження або розлита по всій спині, і симптоми неврологічної патології. Навіть якщо безпосередньо спинний мозок не пошкоджений, наслідки травми хребта і навколишніх тканин викличуть набряк, який буде здавлювати спинний мозок або нерви, що відходять від нього.

Порушення функції спинного мозку буде проявлятися по-різному в залежності від локалізації травми:

  • Найсерйозніші і найнебезпечніші для життя симптоми будуть з’являтися при травмі шийного відділу хребта: порушення дихання та серцевої діяльності аж до зупинки, параліч усього тіла, порушення функцій внутрішніх органів. Більш легкі ураження проявляються зниженням м’язової сили кінцівок і тулуба, розладами чутливості. Може з’являтися спастичне напруження м’язів (постійне підвищення тонусу через ураження нервів, які несуть імпульси до м’язів). Це обмежує і заважає рухам, а при тривалому гіпертонусі відбуваються зміни структури, заміщення сполучною тканиною і вкорочення м’язів, яке залишається на все життя.
  • Травми грудного відділу хребта проявляються симптомами порушення рухів і чутливості рук та грудної клітини, іноді — ніг. Біль буде локалізувати в хребті, віддавати в область серця. Так само можуть бути болісними глибокі вдихи або видихи.
  • Пошкодження поперекового відділу хребта характеризуються ослабленням м’язової сили або паралічем нижніх кінцівок, чутливими розладами, зниженням сили рефлексів, можливі явища спастики. Також часто порушується функція сечостатевої системи, у вигляді затримки сечовипускання або нетримання сечі, зниження чутливості промежини і статевих органів, еректильною дисфункцією.

Досить часто спостерігається ситуація, коли травма хребта відбувається в декількох місцях одночасно, тоді і симптоми будуть змішані і відповідати ураженим ділянкам.

Лікування

Лікувальні заходи при хребетно-спинномозковій травмі мають свої особливості. На місці події оточуючі не повинні надавати будь-яку допомогу хворому до прибуття медичного персоналу, оскільки навіть незначні згинання або розгинання хребта можуть призвести до зміщення відламків або пошкоджених сегментів при нестабільних переломах, особливо небезпечних на шийному рівні. Транспортування в стаціонар повинно проводитися на жорстких носилках, дошках, щиті.

При травмі шийного відділу хребта необхідно стежити за адекватністю дихання.

Сьогодні все ще не існує способу викликати зворотний розвиток ураження спинного мозку. Але сучасні травми зазвичай менш значні, вони є частковими травмами спинного мозку. І досягнення минулих років внесли сприятливі зміни в схему одужання постраждалих з пошкодженням спинного мозку і значно знизили кількість часу, який вони повинні проводити в лікарні.

Дослідники розробляють нові методики лікування, включаючи інноваційні види лікування, методи протезування та лікарські препарати, які сприяють регенерації нервових клітин або покращують функції нервів після пошкодження спинного мозку.

А поки лікування ушкодження спинного мозку спрямоване на запобігання отримання інших травм та надання пацієнтам з пошкодженням спинного мозку можливості повернутися до активного і продуктивного життя в межах їх інвалідності. Все це вимагає невідкладної медичної допомоги та постійного догляду.

Leave a Comment (0) ↓