Особливості протрузії міжхребцевих дисків (причин, симптоматики та лікування)

Протрузія міжхребцевого диску — це прояв остеохондрозу хребта у вигляді випинання вмісту диска за межі сусідніх хребців до 5 мм для поперекового відділу хребта і до 2 мм для шийного відділу хребта. При цьому зберігається цілісність фіброзного кільця навколишнього пульпозного ядра диску.
Якщо говорити простіше, то протрузія диску — це маленька грижа хребта.
Будь-яка протрузія міжхребцевого диску може стати великою грижею хребта при неправильному лікуванні!
На жаль, протрузії дисків є у багатьох, але на щастя, вони призводять до болів не у всіх.
Коли у вас виявлена протрузія диску лікування необхідно починати негайно! Але спочатку треба розібратися, звідки вона береться.
Зміст:
Протрузія міжхребцевого диска: причини виникнення
По-перше, це травматичні ушкодження хребта. Найчастіше це автомобільні травми. Сюди ж можна віднести і родові травми, особливо, шийного відділу хребта, які часто протікають безсимптомно.
По-друге, це порушення постави. Якщо два сусідніх хребця нахилені відносно один одного, то міжхребцевий диск, розташований між ними буде відчувати асиметричний тиск. Внаслідок такого тиску частина диску починає випинатися, а фіброзне кільце перерозтягується.
Таким чином, умови для виникнення протрузій міжхребцевих дисків виникають ще в ранньому дитинстві. До якогось часу протрузія може існувати безсимптомно, але достатньо тільки полікувати зуби або чхнути, що б з’явилася біль.
Найчастіше виникає протрузія шийних і поперекових дисків, оскільки ці відділи хребта найбільш рухливі, схильні до перевантажень і травм.
Менш небезпечна циркулярна протрузія диску, а ось дорзальна протрузія може виявитися більш значущою в клінічному плані, особливо, при вузькості спинномозкового каналу. Латеральні або фораменальні протрузії дисків найчастіше призводять до розвитку больових відчуттів.
Протрузія міжхребцевих дисків: симптоми
Звичайно, основним проявом протрузії міжхребцевого диску є біль. Причиною больового синдрому є не сама протрузія, а різні структури, що знаходяться в безпосередній близькості від неї. Це можуть бути судини, зв’язки, тверда мозкова оболонка, м’язи. Ще одним симптомом може бути оніміння в пальцях рук. Оніміння виникає через напруження м’язів шиї, через які проходять судини і нерви до руки. Поколювання, «мурашки», зміна кольору і вологості шкірних покривів в зоні іннервації відповідного нерву так само можуть бути симптомами протрузії диску. У ряді випадків, протрузія може призводити до розвитку запаморочення і головного болю.
Чим небезпечна протрузія диску? Тим, що може статися розрив фіброзного кільця і випадіння пульпозного ядра зі здавленням нервів, що може спричинити за собою незворотні наслідки, аж до паралічу.
Лікування протрузії міжхребцевих дисків
Стандартне лікування протрузії міжхребцевого диску включає в себе застосування лікарських препаратів, таких як, нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ): диклофенак, кеторол, кетонов, ксефокам і т.д .; вітаміни: мільгамма, нейромультівіт і т.д. Для зміцнення хрящової тканини використовують біологічно активні добавки (БАД), що містять хондраітінсульфат і глюкозамінглікан. Різні методи фізіотерапевтичного лікування і масаж доповнюють лікування. Лікувальна фізкультура (ЛФК) є обов’язковим елементом в лікуванні протрузій міжхребцевих дисків.
На жаль, лікування протрузії міжхребцевих дисків часто не приводить до бажаного результату, протрузія прогресує і перетворюється на грижу. Це відбувається через те, що в лікуванні не враховуються причини її виникнення.
Лікування остеопатичними методами
Завдяки остеопатичним методам діагностики можна встановити причини виникнення та клінічного прояву протрузії диску. Остеопатія дозволяє не тільки правильно діагностувати, а й усувати причини виникнення і симптоми протрузії.
Лікування добре доповнює використання рефлексотерапії та гомеопатичних препаратів (гомеопунктура).