Особливості перебігу ревматизму у дітей, його причини, симптоматика і лікування

Особливості перебігу ревматизму у дітей, його причини, симптоматика і лікування

Ревматизм — це грізне захворювання, яке в рівній мірі загрожує як дорослим людям, так і дітям будь-якого віку. Викликається захворювання групою бактерій гемолітичного стрептококу. Інфекційний агент проникає в організм дитини повітряно-крапельним шляхом. Початкова стадія захворювання може розвиватися за типом гострого респіраторного захворювання або ангіни. Найчастіше ревматизм у дітей — наслідок застуд і неякісно пролікованого тонзиліту або респіраторного захворювання верхніх дихальних шляхів. Так само ревматизм може розвиватися і при несвоєчасному лікуванні ниркових захворювань.

 

Наслідки ревматизму у дітей непередбачувані і можуть призвести як до ураження серцевого м’яза з подальшим розвитком ревматоїдного пороку серця, так і до поразки суглобів і м’яких тканин кінцівок. Зустрічаються в медичній практиці ревматичні ураження внутрішніх органів. Зазвичай це нирки, селезінка і статеві органи.

Особливу небезпеку ревматизм у дітей несе через слабку вираженість клінічної картини. Досить часто батьки просто не звертають уваги на скарги малюка на болі в ніжках або руках. Це списується на втому або забиття. Тим часом, хвороба продовжує розвиватися і прогресувати. Часто ревматизм у дітей виявляється випадковим чином і на тій стадії, коли вже спостерігаються незворотні деструктивні наслідки дії шкідливої бактерії.

 

У зв’язку з цим, кожен із батьків повинні знати запобіжні заходи і симптоми прояву ревматизму у дітей.

Причини ревматизму у дітей

Основні причини ревматизму у дітей, як це не сумно, носіння стрептокока одним із батьків або не вилікувана ангіна. Перший фактор є переважаючим. Розглянемо механізм його впливу.

Багато жителів сучасних міст є носіями стрептокока. Відбувається це внаслідок частого зіткнення з інфекційним агентом. В результаті чого виробляється стійкий імунітет, який не перешкоджає присутності стрептокока в організмі людини. Носій не страждає від такого симбіозу, не хворіє ангінами і ревматизмом. Його організм просто не сприймає цю бактерію як ворожого агента. Але в той же час носій стрептокока рясно виділяє його в навколишнє середовище. Непідготовлений організм малюка таку інфекцію може і не побороти. Виникають часті простудні захворювання без видимої зовнішньої причини. Імунітет малюка з кожним випадком такої інфекції стає все більш вразливим.

Зрештою настає той момент, коли чергова «порція» стрептокока, отриманого від батьків, не викликає бурхливого прояву в якості простудних явищ. Таким чином, батьки не звертаються до лікаря для лікування дитини. Стрептокок вкорінюється без протизапального впливу в організмі малюка. Починається розвиток ревматизму у дітей.

Інші причини ревматизму у дітей не менш підступні:

 • переохолодження організму і прояв компенсаторної реакції;
 • наявність вогнища хронічної інфекції в організмі дитини (наприклад, карієсні зубки);
 • часті простудні захворювання;
 • вроджена інфікованість.

Всі ці явища мають достатньо стерту клінічну картину і не допомагають вчасно помітити і попередити ревматизм у дітей. Тому слід з особливою увагою ставиться до будь-яких скарг малюка на своє здоров’я і самопочуття. Тільки таким чином можна протистояти грізному захворюванню серця і суглобів.

Як виявляється ревматизм у дітей

Всі прояви ревматизму у дітей пов’язані з виробленням організмом у відповідь на вплив негативного інфекційного агента своєрідного засобу захисту — С-реактивного білка. Це речовина, яка і викликає хронічне або гостре запалення в осередку ураження.

 

Все було б непогано, якби не було деструкції тканини цим білком. Але, борючись з ворожим агентом, С-реактивний білок захоплює і цілком здорові клітини. Так починається поступова деформація суглобів і серцевих перегородок. З кожною атакою стрептокока відповідна реакція організму дитини посилюється. Патологічні зміни суглобів і серця збільшуються. У кінцевому підсумку це призводить до того, що уражені органи перестають справлятися в фізіологічними навантаженнями. Дитина стає інвалідом.

Основні симптоми ревматизму у дітей:

 • швидка стомлюваність;
 • почервоніння суглобів;
 • скарги на біль в ногах при фізичних навантаженнях;
 • м’язові болі;
 • часте підвищеннятемператури тіла;
 •  скарги на біль у серці;
 •  прискорений пульс при незначних фізичних навантаженнях;
 •  млявість малюка, втрата інтересів до звичних для нього занять.

При лабораторному дослідженні в біохімічному аналізі крові виділяється С-реактивний білок. Також змінюються в бік збільшення лейкоцитарні показники і швидкість осідання еритроцитів. За допомогою рентгенологічних методів дослідження можна побачити деструктивні зміни суглобової тканини. На ЕКГ виявляються порушення провідності електричного імпульсу. Для уточнення діагнозу ревматичного міокардиту або пороку серця призначається ультразвукове дослідження.

Сучасне лікування ревматизму у дітей

Насьогоднішній день лікуванняревматизмуу дітейподіляється на кількаетапів.Відразу жварто зауважити, щокомплексне лікуванняревматизмуу дитини можезайняти кількароків.

Зазвичай лікування ревматизму у дітей починається з:

 • точної установки діагнозу;
 • виявлення локалізації вогнищ ураження;
 • визначення чутливості до антибіотиків.

Після цього проводиться масована антибактеріальна терапія з багаторазовим контрольним взяттям аналізів на носійство стрептокока.

 

Паралельно проводиться обстеження і при необхідності лікування всіх членів сім’ї малюка. Надалі лікування ревматизму у дітей спрямоване на відновлення пошкоджених органів і тканин, а також профілактику загострення інфекції. Також необхідно проводити заходи по відновленню імунітету і загартовування дитини.

Ефективним засобом для лікування ревматизму у дітей є поїздка на море або переїзд на постійне місце проживання в більш теплі місця. Але слід враховувати, що вологий клімат для дітей хворих на ревматизм набагато гірше, ніж холодний і сухий.

Профілактика ревматизму у дітей

Основна профілактика ревматизму у дітей — це перешкоджання проникненню в організм дитини стрептокока. Для цього важливо:

 • перевіряти всіх членів сім’ї на носійство;
 • проводити профілактику ураження стрептококом;
 • при ангінах і частих застудах проводити профілактику ревматизму за допомогою звичайного аспірину.

Краща профілактика ревматизму у дітей — це загартовування, правильний режим праці та відпочинку, якісне харчування. Підтримка імунітету у відмінному стані допоможе вашому малюкові подолати будь хвороботворні бактерії.

Leave a Comment (0) ↓