Особливості лікування болю в суглобах

Особливості лікування болю в суглобах

Як показує статистика, захворювання суглобів зустрічаються у кожної третьої людини, і, на жаль, в даний час причин для розвитку цих хвороб стає все більше. Найчастіше ці хвороби розвиваються внаслідок генетичної схильності або порушення обміну речовин. Але існують і інші несприятливі фактори, властиві XXI століттю:

 

 • Гіподинамія, сидяча робота, відсутність достатнього фізичного навантаження — ці фактори призводять до збільшення маси тіла і ослаблення м’язів, навантаження на суглоби значно зростає, що не може не позначитися негативно на здоров’ї.
 • Погана екологія, неправильне харчування, шкідливі звички призводять до алергії, зниження імунітету, що побічно впливає на розвиток дегенеративних і запальних процесів в суглобових зчленуваннях.
 • Швидкий ритм життя: через те, що у людини немає часу на похід до лікаря, він терпить біль до тих пір, поки вона не стає абсолютно нестерпною, або поки хворий суглоб повністю не втратить можливість рухатися. А лікування на запущених стадіях захворювання завжди складніше, ніж на початкових.

Класифікація

Хвороби суглобів прийнято розділяти на дві великі групи: дистрофічні і запальні, вони значно відрізняються один від одного.

Дистрофічні захворювання

До дистрофічних захворювань належать всілякі артрози — захворювання, при яких ураженню піддаються всі елементи суглобу: кістка, навколосуглобові м’язи, суглобова оболонка, зв’язки, хрящ.

Найчастіше зустрічаються такі захворювання:

 •  гонартроз (артроз коліна),
 • коксартроз (руйнування хрящів тазостегнового суглобу),
 • плечолопатковий периартроз (також званий синдромом «замороженого плеча») — скутість суглобів та м’язів плечового пояса, супроводжувана сильним болем.

Запальні захворювання

Запальні захворювання суглобів називаються артритами. Артрит буває:

 • ревматоїдний — вражає стопи і кисті,
 • псоріатичний — вражає міжфалангові суглоби кистей,
 • анкілозуючий спондилоартрит (хвороба Бехтєрєва) — вражає суглобові тканини хребта, крижі,
 • подагричний — найчастіше страждають великі пальці ніг, але в деяких випадках уражаються й інші суглобові зчленування.

Лікування дистрофічних захворювань (артрозів)

Артроз (остеоартроз) — хвороба суглобів, пов’язана з повільним руйнуванням внутрішньосуглобового хряща. Артроз може бути як первинним — виникнути на тлі вікових змін, так і вторинним — після травми, на фоні захворювання щитовидної залози, цукрового діабету.

Якщо вчасно не почати лікування артрозу суглоба, він не тільки продовжить руйнуватися сам, а й порушить біомеханіку інших суглобів та хребта, що створює небезпеку виникнення грижі міжхребцевих дисків і артрозу інших суглобів. Тому починати лікування бажано при перших же симптомах артрозу. На ранніх стадіях цю хворобу можна зупинити і зберегти повноцінне функціонування рук і ніг.

Симптоми артрозу

 • біль при навантаженні на хвору руку або ногу, згасаюча в стані спокою,
 • хрускіт в суглобі і обмеження його рухливості,
 • напруга навколосуглобових м’язів,
 • періодичне виникнення припухлості і поступова деформація хворого суглобового зчленування.

Лікування артрозу

Лікування артрозу полягає в наступному:

 1. Відновлення правильної біомеханіки суглобів з метою запобігти або хоча б сповільнити подальше руйнування хрящової тканини. Для цього застосовується мануальна терапія і лікувальна гімнастика.
 2. Стимуляція процесів загоєння, зняття болю і запалення. Для цього використовуються безпечні лікарські препарати: хондропротектори (стимулюють процеси регенерації, сповільнюють або запобігають дегенерації), вітаміни, протизапальні препарати, стимулятори кровообігу.
 3. Огранічні навантаження на хворий суглоб — спеціальний режим рухів, ортопедичне взуття і устілки.
 4. Правильне харчування зі зниженим вмістом тваринних жирів і акцентом на рослинну клітковину та вітаміни.
 5. В важких запущених випадках, коли суглоб вже неспроможний для опори і руху, застосовують хірургічне лікування — ендопротезування.

Лікування запальних захворювань (артритів)

Артрит, поліартрит, спондилоартрит

Артрит, поліартрит, спондилоартрит — запалення тканин суглобів. Артритом називають запалення одного суглобу, поліартритом — кількох, а спондилоартритом — запалення суглобів хребетного стовпа.

Симптоми

 • біль і припухлість в області суглобового зчленування;
 • ранкова скутість;
 • гаряча на дотик шкіра над суглобом;
 • поступова деформація.

Лікування

Основа лікування запальних хвороб — знизити активність запалення, впливаючи на причини його виникнення. При лікуванні необхідно:

 1. Використовувати протизапальні препарати, зокрема, суглобові ін’єкції.
 2. Забезпечити щадний режим навантажень на уражений суглоб, щоб запобігти його механічним пошкодженням.
 3. Відновлювати рухливість суглобу, тонус м’язів — гімнастика, масаж, заняття з лікарем-реабілітологом.
 4. Регулярно проходити курсове лікування хондропротекторами для запобігання дегенерації суглобів.

Лікування дуже важливо почати якомога раніше, оскільки зволікання може призвести до інвалідності.

 

Періартрит, бурсит, тендиніт

Періартрит, бурсит, тендиніт — це запалення навколосуглобових тканин. При періартриті уражається капсула суглоба, сухожилля, зв’язки і їх сумки. Бурсит — запалення слизових сумок в області суглоба. Тендиніт — запалення тканин сухожиль. Найбільш частою причиною цих захворювань є механічне перевантаження суглобу при плоскостопості, викривленні хребта, спортивних перевантаженнях, після травм.

Симптоми

 • обмеження рухливості,
 • тягнуча біль при русі,
 • нічні болі,
 • слабкість м’язів і їх поступове схуднення в районі хворого суглоба.

Лікування

Тактика лікування періартріта, бурситу, тендиниту полягає в наступному:

 1. Зупинити запальний процес, щоб запобігти пошкодженню навколосуглобових тканин. Для цього в строго певні точки вводять протизапальні препарати.
 2. При гострих болях заборонені тепло- і електропроцедури і масаж, тому вони застосовуються тільки після усунення болю.
 3. Забезпечити щадний режим навантаження на хворий суглоб щоб уникнути його механічного пошкодження.
 4. При прийомі хондропротекторів, у вигляді звичайних або навколосуглобових ін’єкцій (залежно від тяжкості захворювання).
 5. Після позбавлення від болів застосовується фізіолікування і мануальна терапія для усунення біомеханічних причин захворювання і відновлення нервового забезпечення суглобу.
 6. При зволіканні в лікуванні рухливості суглобів може бути обмежена незворотньо, оскільки пошкоджені тканини втрачають свою еластичність.

Подагра

Подагра — хронічна хвороба, що виникає внаслідок порушення обміну речовин. Схильність до цього захворювання часто передається у спадок. Подагра виникає вналідок підвищення рівня сечової кислоти в крові: похідна сечової кислоти — урат натрію — відкладається у вигляді кристалів в суглобах, що і викликає їх пошкодження. Тому подагру ще називають мікрокристалічним артритом.

Як правило, напади подагри трапляються вночі після переїдання, вживання алкоголю, стресових ситуацій, прийому деяких лікарських засобів, фізичних навантаженнь, травм, в період гострих захворюваннь, включаючи інфекційні.

Симптоми

Подагра найчастіше вражає великі пальці ніг, рідше — суглоби кистей рук, колінний або гомілковостопний суглоб. Проявляється це захворювання раптовим різким болем, почервонінням і подразненням в суглобі. Температура шкіри в районі хворого суглоба підвищується, іноді підвищується температура всього тіла, з’являється припухлість. Виникає нестерпний біль при щонайменшому дотику.

Лікування подагри

Під час нападу необхідно:

 1. Забеспечити повний спокій, хворий суглоб слід тримати в злегка піднесеному стані (наприклад, підклавши подушечки).
 2. Пити багато води: 5-6 склянок на день. Це прискорить виведення сечової кислоти з організму. Так само корисні чаї з трав, настій шипшини, морс з брусниці.
 3. Уникати прийому аспірину і препаратів, що мають його в складі, оскільки він може уповільнити виведення сечової кислоти.
 4. Уникати високобілкових продуктів тваринного походження, алкоголю, іншими словами — дотримуватися спеціальної дієти при подагрі.

Безпосередньо лікування подагри полягає в контролі за рівнем сечової кислоти в організмі. Лікар призначає препарати, що знижують рівень сечової кислоти, а також знеболюючі препарати з швидким ефектом. Велике значення в лікуванні подагри має дієта: дуже важливо не допускати голоду і переїдання.

Також необхідно контролювати артеріальний тиск природним шляхом: скоротивши обсяг солі, споживаної з їжею, позбувшись від зайвої ваги. Деякі ліки, що застосовуються для зниження тиску, підвищують рівень сечової кислоти, що може спровокувати напад подагри.

Leave a Comment (0) ↓