Описання причин, симптомів і методів лікування сколіозу хребта

Описання причин, симптомів і методів лікування сколіозу хребта

Сколіоз хребта являє собою викривлення його осі, дугоподібне за формою, що нагадує латинську букву «С» або «S». Найбільш часто з’являється в період інтенсивного росту, у дітей у віці до 15 років. До речі, у дівчаток він виникає набагато частіше, ніж у хлопчиків.

ЗМІСТ:

 

Викривлення хребта – сколіоз — викликає порушення функціонування органів і систем. Якщо даний стан вчасно не діагностувати і не лікувати, то в подальшому може відбуватися зміщення хребців. Це може спричинити серйозні порушення в роботі внутрішніх органів і організмі в цілому, що позначиться і на загальному самопочутті.

Якщо переглянути різні медичні джерела, присвячені захворюванням хребта, ми побачимо, що в більшості випадків, причини появи сколіозу хребта до теперішнього часу залишаються невивченими.

Серед загальних причин викривлення хребта можна виділити наступні — це м’язові або кісткові зміни. Оскільки для створення вертикальної осі хребта потрібно, щоб всі кістки і м’язи були строго симетричними. Часто сколіоз є супутником інших захворювань опорно-рухового апарату, нервової системи і ряду системних захворювань сполучної тканини, що може мати як рефлекторний, так і психологічний характер.

Сколіоз хребта — симптоми

 

Сколіоз призводить до розвитку анатомічних порушень, до яких відносяться: сутулість і деформація грудної клітки. Вся складність полягає в тому, що сколіоз на ранніх стадіях розвитку захворювання може бути мало помітний, а запускаючи захворювання, ми втрачаємо шанси на успіх у лікуванні. Організм, у свою чергу, намагаючись відновити вертикальний баланс хребта, утворює додаткові викривлення.
Коли розвивається сколіоз — міжхребетні диски, піддаються високому тиску з одного боку і низькому — з іншого, внаслідок чого зміщуються у бік низького тиску, чим тільки підсилюють наявну асиметрію. Міжхребетні диски викликають роздратування навколишніх їх нервових закінчень, в тому числі і вегетативні, які регулюють обмінні процеси в різних органах і тканинах організму, що призводить до розвитку таких хвороб, як кардіалгія, порушення функції жовчного міхура та деяких інших.

В залежності від локалізації викривлення хребта виділяють кілька видів сколіозу: верхньогрудний, грудний, грудопоперековий, поперековий і комбінований сколіоз, коли утворюється подвійне викривлення хребта. Залежно від величини кута викривлення виділяють IV ступеня тяжкості сколіозу: сколіоз I ступеня (відхилення від осі на 5 -10 градусів), сколіоз II ступеня характеризується вже більш вираженим відхиленням — до 30 градусів, сколіоз III ступеня — до 60 градусів і IV ступеня — більше 60 градусів.

Діагноз сколіоз хребта I ступеня можна поставити на підставі таких критеріїв: наявність перекосу тазових кісток, зведені і опущені плечі, постійно опущене положення голови, одне надпліччя вище іншого, намічається поворот хребців навколо своєї вертикальної осі, ассимметрії талії.

Для сколіозу II ступеня характерна наявність таких ознак: поворот хребців навколо вертикальної осі, асиметрія контурів шиї і талії, , на стороні викривлення в поперековому відділі може утворитися м’язовий валик, а в грудному відділі — випинання.

При сколіозі III ступеня будуть всі ознаки сколіозу II ступеня, а також виражена торсія і чітко окреслений реберний горб. Сколіоз IV ступеня відрізняється вираженою деформацією хребта, а все вже вищеописані симптоми будуть посилені.

Сколіоз шийного відділу хребта

Шийний сколіоз являє собою викривлення хребта, розташоване в області шиї. У людей, які страждають даною патологією, відзначаються деформовані черепні кістки і є неправильної форми потиличні м’язи і м’язи в області шиї, а так само може спостерігатися асиметрія плечового контуру.

Сколіоз грудного відділу хребта

Сколіоз грудного відділу хребта є одним з найпоширеніших і в особливих випадках може призвести до утворення межреберного горба. Поширеність сколіозу грудного відділу пов’язана з анатомічними особливостями даного відділу хребта, в ньому найбільш часто спостерігаються скручування.

Перші ознаки сколіозу грудного відділу можна помітити навіть самостійно, це буде проявлятися в різній висоті лівого і правого плеча та нерівною лінією хребців. Безсумнівно, такі «перекоси» в поставі і порушення в анатомії хребетного стовпа ведуть за собою появу больового синдрому від перенапружених м’язів і здавлених нервових шляхів.

Сколіоз грудного відділу хребта — симптоми у вигляді больових відчуттів будуть ведучими з локалізацією в міжлопатковій області.

Сколіоз поперекового відділу хребта

При нахилі тулуба за рахунок скручування хребта сколіоз може проявитись за типом м’язового валика. Реберний горб при поперековому сколіозі звичайно не спостерігається. Функціональних розладів також може не бути. Сколіоз поперекового відділу зазвичай не прогресує, тому і лікувати його набагато легше, ніж інші види. Однак з лікуванням все одно не варто затягувати.

Сколіоз хребта — лікування

Головний принцип у лікуванні сколіозу — це комплексний підхід, що включає в себе: витягування хребта, масаж і лікувальну гімнастику.

Лікарі вкрай не рекомендують самостійно створювати комплекс вправ для лікування сколіозу, тому що при сколіозі повністю заборонено застосування окремих видів вправ (стрибки, скручування, вправи на підвищення гнучкості хребта і деякі інші).

Корсети, використовувані для лікування сколіозу

В основному для лікування сколіозу застосовують консервативні методи лікування, але коли деформація дуже виражена і заважає нормальній життєдіяльності вдаються до радикальних заходів і тоді допомагає тільки операція на хребті — сколіоз тоді вдається зупинити.

Корсет для хребта при сколіозі бере на себе функцію компенсації тиску сили тяжіння і при цьому не обтяжує хворого, покращуючи також функцію серцево-судинної та легеневої систем.

Носити корсет рекомендують, з того моменту коли кривизна хребта досягне 20 градусів, але ця цифра дуже відносна і приймати рішення про фіксацію хребта необхідно індивідуально, виходячи із загальної картини захворювання. Медики вдаються до примусової фіксації та розвантаження хребта при наявності деформації хребта в діапазоні 5 — 40 градусів. Загальне правило полягає в тому, що чим раніше це відбувається, тим більше буде користі, але при цьому необхідно пам’ятати, що лікування необхідно підкріплювати лікувальною гімнастикою, масажем і дихальними вправами.

Гімнастика для хребта при сколіозі

Вправи лікувальної гімнастики повинні допомагати зміцненню м’язів, що здійснюють підтримку хребта в правильному положенні. До вправ, які сприяють виробленню правильної постави, відносяться наступні — на рівновагу, балансування, з посиленням зорового контролю та деякі інші. Комплекс складається з вправ на розминку, вправ з положення лежачи, стоячи і т.п.

У комплексному лікуванні застосовують в основному коригуючі, асиметричні і симетричні вправи. Коригуючі вправи мають на увазі під собою мобілізацію хребта, на тлі якої проводиться корекція дуги викривлення за допомогою спеціальних коригуючих вправ. Комплекс асиметричних вправ також спрямований на корекцію хребта.

Зарядка при сколіозі хребта робить позитивний вплив на його кривизну, помірно розтягує м’язи і зв’язки на увігнутій стороні дуги викривлення і забезпечують диференційоване зміцнення ослаблених м’язів на опуклій стороні.

Сколіоз грудного відділу хребта — лікування

Оскільки найпоширенішим видом сколіозу є грудний, розглянемо декілька простих вправ, що використовуються в практиці. Одна із вправ: вихідне положення сидячи на стільці, кладемо руки «в замку» на потилицю, далі прогинатися грудним відділом на вдих — прогин, на видих — нахил. Наступна вправа з вихідного положення лежачи на підлозі, руки кладемо за голову і прогинає спину назад — на вдих, піднімаємо тільки верхню частину тіла — на видих.

Сколіоз грудного відділу хребта — варіантів вправ дуже багато, це тільки лише деякі з них. Але якщо у вас болить хребет в грудному відділі, одних вправ недостатньо. Пам’ятайте, що при сколіозі хребта грудного відділу лікування має бути комплексне і професійне, тому краще звернутися за допомогою до фахівця, щоб не запустити це неприємне захворювання

Leave a Comment (0) ↓