Наскільки ефективним є масаж при сколіозі?

Наскільки ефективним є масаж при сколіозі?

Теза перша: масаж при сколіозі не вплине на причину захворювання

Що таке масаж? Це вплив на м’які тканини (головним чином, кісткову мускулатуру) за допомогою рук фахівця. Що таке сколіоз? Це захворювання кісткової системи або хребетного стовпа, при якому грубо порушується його анатомічна структура. Всі зміни в м’язовій системі (підвищення або зниження тонусу м’язів спини) є вторинними. М’язовотонічний дисбаланс — це наслідок, а не причина недуги.

 

Як виконується масаж при сколіозі? Відео в Мережі розповідають нам, що виконується він шляхом диференційованого впливу на напружені / розслаблені м’язи спини. Мета масажу? Усунути м’язовотонічний дисбаланс і тим самим посприяти зміцненню м’язів спини за допомогою лікувальної гімнастики, а також підвищити ефективність корекції викривлення шляхом корсетування.

Які робимо висновки? За допомогою масажу ми не зможемо вплинути на кісткову систему і безпосередньо викривлені відділи хребта. Взагалі, масаж самого хребта не проводиться ніколи! Масаж обмежується паравертебральною зоною і впливає виключно на м’язи спини, зміни в яких при сколіозі вторинні. Тому цей метод лікування не може розглядатися в якості основного, масажу можна відвести лише скромну роль одного з допоміжних способів терапевтичного впливу.

Теза друга: глибокі протиріччя в самій методиці

Отже, ми з’ясували, що масаж при сколіозі покликаний нормалізувати тонус м’язів спини: напружені м’язи потрібно розслабити, а ослаблені — тонізувати. Але виникає питання: які м’язи вважати напруженими, а які — розслабленими? Відповісти на нього складніше, ніж може здатися на перший погляд. Тут є дві точки зору.

Думка перша: напружені ті м’язи спини, які перебувають на увігнутій частини дуги хребта (напружені, немов тятива лука). Однак у цієї теорії є одне дуже слабка ланка: напрузі м’язів в такій ситуації відводиться роль першопричини сколіозу, що повністю суперечить вченню про дане захворювання.

Думка друга: напружені м’язи на опуклій стороні дуги хребта. Через викривлення хребта збільшується відстань між точками фіксації м’язових волокон, що веде до виникнення тонічної напруги. Погодьтеся, логіка присутня, більше того, ця теорія підтверджується результатами вимірювання біоелектричного потенціалу м’язів спини.

Так які м’язи слід розслабляти, а які — тонізувати? Виходить, що відповідь на це питання вирішується в індивідуальному порядку, а його «правильність» багато в чому визначається кваліфікацією і уважністю масажиста. Людський фактор втручається в терапевтичний процес і дуже сильно впливає на його ефективність.

 

Не будемо забувати, що поки ми говорили виключно про C-образний сколіоз, при якому ми маємо одну сколіотичну дугу, і питання про опуклі / увігнуті частини вирішується автоматично. Набагато складніше вибрати тактику впливу при S-подібному сколіозі, при якому формується дві сколіотичні дуги, і тим більше, при Z-подібної деформації хребта.

Накладає свій відбиток на ефективність терапевтичного впливу ступінь сколіозу і його локалізація (грудний, грудо поперековий, тощо). Словом, виконати масаж при сколіозі правильно і з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта (як правило, дитини) — завдання не з легких.

Чи варта гра свічок?

Питання це швидше риторичне. Заперечувати благотворний вплив масажу на стан кістково-м’язової системи ми не збираємося. Подібною постановкою питання ми лише хочемо підкреслити, що масаж при сколіозі жодною мірою не можна вважати базовим методом терапевтичного впливу. Основою лікування сколіозу є гімнастика і ортопедична корекція за допомогою корсетів. А масаж, фізіотерапія або електростимуляція м’язів — це допоміжна терапія.

Враховуючи всі труднощі, які виникають на етапі вибору тактики впливу на м’язи спини, батькам слід з особливою увагою підійти до пошуку кваліфікованого масажиста. Тільки в цьому випадку масаж при сколіозі буде хоч в якійсь мірі ефективний. І не варто намагатися замінити масажем лікувальну гімнастику — цей шлях приведе до важких форм сколіозу, і усунути викривлення хребта буде не під силу навіть хірургам.

Leave a Comment (0) ↓