Медикаменти при лікуванні подагри

Медикаменти при лікуванні подагри

Скільки б медицина не винайшла способів боротьби з різного роду захворюваннями, хвороби в більшості випадків все одно проривають оборону. Повністю перемогти вдалося, мабуть, тільки віспу та ще кілька особливо небезпечних інфекційних захворювань, а ось що стосується хвороб хронічних, тут битва йде з перемінним успіхом. Стосується це і подагри — захворювання, про яку піде мова далі. За останні кілька десятків років хворих на подагру не зменшилося, навпаки, відзначається свого роду епідемія захворювання.

Подагра відома давно, довгий час вважалося, що вона вражає лише представників вищих верств суспільства, але останнім часом подібна вибірковість зійшла нанівець, і сьогодні у хвороби дещо інші критерії вибору.

Частіше страждають подагрою чоловіки. Ожиріння і прийом алкоголю підвищують сприйнятливість до хвороби. Починається захворювання, як правило, у віці 35-50 років. Жінок подагра вражає після настання менопаузи, відповідно, їх пік захворюваності припадає на вік від 50 до 70 років. Діти не застраховані від подагри, але в ранньому віці захворювання зустрічається вкрай рідко.

 

 

Які причини захворювання?

В основі патогенезу лежить порушення обміну пуринових основ, що тягне за собою підвищення продукції та зниження здатності виведення з організму сечової кислоти та її солі урати натрію.

Довгий час гіперурикемія протікає безсимптомно, і виявити її можна лише лабораторними методами обстеження.

Тим часом, руйнівна дія на організм починається вже в цьому періоді і ефективне лікування подагри треба починати з ранніх стадій.

Що викликає підвищення рівня сечової кислоти?

Є два основних фактори. Перший — це спадкова схильність, закладена в генетичному матеріалі. Однак, якщо у родичів подагра, це зовсім не означає, що і ви ризикуєте нею захворіти.

Другий фактор — особливості харчування. Коли в їжі переважають м’ясні продукти, багаті пуриновими підставами, шоколад, алкоголь, ймовірність захворіти на подагру зростає. Тому сучасні методи лікування подагри неодмінно включають в себе і рекомендації, що стосуються дієти.

Лікування подагри

У першу чергу страждають суглоби ніг, а тому хворі часто першою справою звертаються за допомогою до травматолога або хірурга. Тим часом, відповідь на питання, який лікар лікує подагру, звучить трохи інакше.

Оскільки при подагрі в першу чергу порушується обмін речовин, і лише після цього страждають суглоби, лікування подагри — доля ревматологів, хоча, і грамотний терапевт може впоратися з цим завданням. Одного огляду хворого часто достатньо, щоб поставити діагноз подагра: лікування медикаментами можна починати в цей же день.

Перший етап лікування подагри — переривання нападу

Думаю, ніхто не стане сперечатися з тим, що лікувати хворобу ми починаємо тоді, коли вже припекло. Ось і лікування подагри починається в момент загострення. Вперше хвороба проявляється, як правило, найсильнішим пекучим болем у суглобах ніг. Найчастіше починається подагра на ногах, уражається перший плюстно-фаланговий суглоб. Для кваліфікованого фахівця не складає труднощів поставити діагноз подагра, тому лікування гострого нападу починається негайно.

Для цієї мети підійдуть стандартні препарати, які добре відомі всім, хто стикався з патологією суглобів, артрит, артроз.

Лікування нападу подагри вимагає використання нестероїдних протизапальних препаратів. Знаходиться місце в терапії і кортикостеройдам. Наше основне завдання — прибрати запалення в суглобі. Медикаментозне лікування подагри на цьому етапі обов’язково включає ще один препарат — колхіцин. Він вибірково допомагає саме при цій патології і дозволяє зменшити тривалість гострого періоду до 2-3 днів.

Основне лікування подагри

Після того, як зняли гострі прояви, пора переходити до базової терапії. Нехай проявляється подагра на ногах, лікування буде направлено на весь організм.

Ліки для лікування подагри можна розділити на пару великих груп: урикозуричні засоби і урикодепресанти. І ті, й інші впливають на основну ланку патогенезу — зменшують вміст у крові сечової кислоти та її солей.

Найпоширенішим урикодепрессантом (препарат, що гальмує утворення кислоти) є алопуринол. Застосовувати алопуринол потрібно раз на добу, після їжі в дозуванні 300 мг. Не перевіряйте свого лікаря. Якщо він призначив вам іншу дозу в лікування подагри препаратами, що знижують рівень сечової кислоти, значить на те є причини і того дозування потрібно дотримуватися.

Друга група, яка застосовується при даній патології, рекомендована далеко не всім. Урикозуричні препарати підсилюють кліренс уратів в нирках, але в цьому і криється небезпека. Всі думають про те, як лікувати подагру на ногах, але мало хто знає, що при цьому захворюванні страждають ще й нирки. Розвивається так звана подагрична нефропатія, і саме вона найчастіше є причиною смерті хворих. Зрозуміло, якщо у пацієнта вже є ознаки нефропатії, призначати йому препарати, які посилюють вплив сечової кислоти на ниркову тканину, категорично забороняється.

Допоміжні методи лікування

Лікування подагри не обмежується відвідинами ревматолога і дотриманням його рекомендацій. Де лікують подагру ще? І як? Відповідь проста — санаторії, курорти, на яких є можливість отримати повний спектр фізіопроцедур, пройти курси масажу та лікувальної фізкультури, попити мінеральної водички.

Останній пункт особливо важливий. Хворі на подагру повинні дотримуватися особливого водного режиму і пити не менше 2,5 літрів води на добу. Рідина повинна мати лужну природу. Тому курорти, на яких є саме лужна вода, відмінно підійдуть хворому на подагру.

Крім того, в ланцюжок хвороба — подагра — лікування обов’язково потрібно включити заходи, спрямовані на зміну характеру харчування. Переважати повинна молочна і рослинна їжа, а м’ясо, особливо жирне і смажене, краще скоротити до мінімуму. Варто відмовитися від міцної кави і чаю, шоколаду і какао, про алкоголь взагалі не може бути й мови.

Тільки так можна здолати захворювання, яке супроводжує людство протягом століть і знаходить шлях через усі перепони у вигляді медикаментозної терапії.

Leave a Comment (0) ↓