Лікування та профілактика поперечної та поздовжньої плоскостопості

Лікування та профілактика поперечної та поздовжньої плоскостопості

Найнеприємніша правда про це захворювання полягає в тому, що воно майже не лікується. Чим пізніше ви почнете лікувати плоскостопість, тим менше у вас буде шансів позбутися від нього. Тому профілактика — основний спосіб попередження цього грізного захворювання.

 

Повністю позбавитися від плоскостопості для дорослих неможливо, а ось при виявленні його в дитинстві, шанси ще є.

Поперечна плоскостопість

У разі поперечної плоскостопості розходяться кістки стопи, які знаходяться в районі розташування пальців ноги. При цьому внутрішня частина великого пальця відхиляється назовні і утворюється болюча гуля. Значні зміни відбувається і з середнім пальцем, він викривляється до низу і за зовнішнім виглядом починає нагадувати молоток або гачок.

 

Поперечна плоскостопість підрозділяється на 3 ступені, які визначаються залежно від кута відхилення великого пальця від його нормального положення, коли він спрямований вперед:

 • Плоскостопість першого ступеня. Великий палець відхилений на кут не більше 20 градусів. Оскільки кістки стопи «роз’їжджаються», при ходьбі у взутті пальці змінюють своє нормальне положення і починають більш інтенсивно натиратися взуттям, на них з’являються неприємні потовщення шкіри, які називають натоптиші. У разі тривалого навантаження на ноги, ходьби або стояння, при першому ступені поперечної плоскостопості ноги починають втомлюватися більш швидко. Крім перерахованих симптомів, починає випирати вбік кісточка великого пальця, яка набуває хворобливості.
 • Плоскостопістьдругого ступеня.Натоптишіпродовжують рости ізбільшуватися в розмірах.Великий палецьвикривляєтьсявсерединунакут, якийможе становитидо 35   градусів.Оскількиногавже насилупоміщаєтьсяу взуттяпоширині, взуття починає тиснутинастопуз боків інакісточцівеликого пальцяпочинає утворюватисязначного розмірунатоптиш.При цьому ступеніпоперечної плоскостопостівжевідзначаютьсязначніболіпритривалому навантаженнінаноги.
 • Плоскостопість третього ступеня. Великий палець ноги має дуже значний загин всередину стопи (від 35 градусів і вище), стопа в районі пальців повністю розпластана, інші пальці приймають вид гачка, загнутого до низу. Ходити дуже важко, при будь-якому навантаженні відзначаються хворобливі відчуття.

Гірше описаних у цій та попередній статті ступенів поздовжньої і поперечної плоскостопості, може бути тільки їх комбінація. У такому випадку, як кажуть «зовсім все сумно».

Трохи вивчивши поперечну плоскостопість, пора переходити до найважливішого питання цієї статті, «Як лікувати плоскостопість?»

Профілактика і лікування плоскостопості

Лікування плоскостопості підрозділяються на 2 основних види:

 • Консервативне
 • Хірургічне

Основні цілі лікувальних заходів при плоскостопості спрямовані, насамперед, на зміцнення м’язів і зв’язок, тому що їх ослаблення і є основною причиною появи плоскостопості. Оскільки повністю вилікуватися можна, особливо дорослим, необхідно якось убезпечити організм, особливо хребет від травмуючих впливів і не допустити, або, принаймні, значно уповільнити розвиток цього захворювання.

По можливості, використовують консервативне лікування плоскостопості, що включає в себе лікувальну гімнастику, використання спеціальних ортопедичних устілок і взуття, масаж тощо. Застосовують його у випадках, коли захворювання не сильно запущене і не досягло 3 ступеня.

Третя ступінь плоскостопості, на жаль, майже не піддається консервативному лікуванню, і хворі змушені вдаватися до хірургічного втручання, при якому підрізають зв’язки, прибирається викривлення великого пальця і проводиться виправлення склепінь стопи.

Про те, як проводиться хірургічне лікування плоскостопості сильно поширюватися не буду, на практиці в домашніх умовах застосовувати хірургічні методи лікування цього захворювання неможливо. Зупинюся на методах консервативного лікування і профілактики з якими знайомий не з чуток і які доступні абсолютно всім і дозволяють, або уповільнити, або повністю зупинити розвиток плоскостопості.

Основні складові консервативного лікування і профілактики плоскостопості

 • Лікувальна фізкультура (ЛФК)
 • Масаж
 • Застосування супінаторів і ортопедичниху стілок

Основна мета всіх заходів консервативного лікування — насамперед запобігання розвитку захворювання і зняття хворобливості, спричиненої деформацією стопи.

Лікувальна фізкультура (ЛФК) при плоскостопості

Мета ЛФК при плоскостопості полягає в тому, щоб зміцнити ослаблені зв’язки і м’язи, закріпити досягнуті при лікуванні результати (у тому числі хірургічному) і тим самим запобігти розвитку захворювання. Лікувальною фізкультурою необхідно займатися щодня не менше 10-15 хвилин, а краще буде, якщо ви будете робити це кілька разів на день. Відразу хочу попередити, що ЛФК дієво тільки при подовжній плоскостопості, при поперечній її вплив мінімальний через те, що м’язи гомілки, які при цьому тренуються, практично не мають жодного впливу на поперечний звід стопи.

Нижче я представляю невеликий комплекс вправ ЛФК при плоскостопості. Вивчіть його, і повторюся ще раз, щодня виконуйте.

Вправи ЛФК при плоскостопості

Перші 2 вправи виконуються, сидячи на підлозі:

 • Щільно з’єднайте випрямлені ноги, так щоб п’яти і коліна торкалися одне одного. Максимально розігніть ступню лівої ноги і постарайтеся завести передню частину правої стопи під підошву правої. Повторіть вправу, помінявши ноги.
 • Початкове положення теж саме. Зігніть праву ногу і погладьте гомілку лівої ноги підошвою правої ступні, роблячи акцент на внутрішню поверхню стопи.

Для виконання наступних 5 вправ, необхідно присісти на стілець або диван:

 • Протягом хвилини неспішно згинайте пальці стоп.
 • Длянаступної вправизнадобитисям’ячик.Візьмітьйоговнутрішнімиповерхнямистопіпідніміть. Повторітькілька разів.
 • Візьміть будь-який дрібний предмет: ручку, олівець, пальчикові батарейки. Візьміть його пальцями ніг і підніміть. Повторіть кілька разів, потім змініть ноги.
 • Замінітьневеликийпредметнащо-небудь м’яке, типу губкиі повторітьпопередню вправу.
 • Розстелітьнапідлозірушник іпостарайтеся йогозім’яти, а потімрозправитипальцями ніг.

Вправи в положенні стоячи:

 • Встаньте прямо, стопи поставте паралельно і підніміться на носки. З цього положення плавно перейдіть на зовнішню сторону стоп і знову прийміть вихідне положення на носках.
 • Походіть по кімнаті на зовнішній стороні стопи, зігнувши при цьому пальці.
 • Походіть по кімнаті навшпиньках

Гімнастика при плоскостопості — це необхідна умова для успішного лікування плоскостопості, але не достатня. При першій можливості намагайтеся ходити босоніж по піску і будь-якою нерівною та скошеною поверхнею. Дуже корисно грати в пляжний волейбол та інші аналогічні рухливі ігри, які сприяють зміцненню зв’язкового апарату.

Масаж при плоскостопості

Для масажу стоп не обов’язково приділяти цьому процесу час, витрачатися на фахівців або робити самомасаж стоп. Його можна робити «автоматично». Що для цього потрібно?

Придбайте декілька масажних килимків і помістіть їх у тих місцях будинку, де часто буваєте: ванна, кухня, комп’ютерний стіл і т.д. Але запам’ятайте одну тонкість: ходити босоніж по квартирі, якщо у вас тверда підлога, не раджу. Постеліть на підлогу, наприклад ковролін, або щось подібне. Чим товщі і м’якше буде покриття, тим краще.

До речі, при наявності «м’якої» підлоги в квартирі, ви попередите розвиток плоскостопості у ваших дітей, та й сусіди поверхом нижче скажуть вам за це тільки спасибі.

Супінатори та ортопедичні устілки при плоскостопості

 

Дуже шкода, але від взуття нікуди не дітися, а іноді обійтися без нього просто неможливо, хоча при плоскостопості будь-яке взуття в тій чи іншій мірі сприяє розвитку цього захворювання. Для зменшення його негативного впливу, а також з метою профілактики плоскостопості і були придумані всілякі супінатори та ортопедичні устілки від плоскостопості, які беруть на себе деякі амортизуючі властивості і проводять коригування змін в стопах, полегшують хворобливі відчуття при ходьбі. Супінатори знаходять застосування, як при подовжній, так і при поперечній плоскостопості, що дуже ефективно, тим більше, що дуже часто буває саме комбінована поздовжньо-поперечна плоскостопість.

Найпростіші устілки супінатори мають потовщення з внутрішньої сторони стопи або біля основи пальців.

Перед застосуванням супінаторів і ортопедичних устілок настійно рекомендую звернутися до лікаря-ортопеда для правильного їх підбору. При неправильному підборі цього аксесуара, ви не отримаєте бажаного ефекту і можете посилити існуючу ситуацію. В ідеалі, супінатор чи ортопедична устілка виготовляється після ретельного вимірювання деформації стопи і в самих запущених і важких випадках робиться гіпсовий зліпок ноги.

Варто нагадативислів,що профілактика-найкращі ліки.Ось тількирозумієшце доситьпізно, коливиправитинічого неможливо.Алехочувселитивамнаступну думку: поперечна плоскостопістьабопоздовжня- це невирок.

Leave a Comment (0) ↓