Лікування і симптоми грижі міжхребцевого диску хребта

Лікування і симптоми грижі міжхребцевого диску хребта

Грижа міжхребцевого диску — досить небезпечне і складне захворювання опорно-рухового апарату, що є одним з найпоширеніших і найтяжчих проявів остеохондрозу. У цій статті ми поговоримо про лікування і симптоми цієї хвороби.

 

Як себе проявляє дане захворювання?

Симптоми цієї хвороби можуть бути різними, залежать вони від локалізації грижі і її розміру.

Якщо грижа не тисне на нерв, то ви можете взагалі не знати про її існування — вона може взагалі не проявляти себе, або ж буде проявлятися незначними болями в попереку. Варто зазначити, що такі випадки не є надто частими.

Якщо ж відбувається компресія нерва, то ви будете відчувати біль, слабкість або оніміння в тій частині тіла, в яку спрямований нерв. Наприклад, якщо ми маємо справу з грижею, то вона супроводжується болем у попереку, який часто супроводжується болем в ногах. При цьому нерідко з’являється біль, яка може поширюватися в ступні, колінах або сідницях, що відбувається через здавлювання сідничного нерва.

Якщо ж грижа розташована у верхній частині поперекового відділу (ближче до нижніх ребер), то може з’явитися біль в стегні. Грижа в грудному відділі хребта більше позначається на верхніх кінцівках, при ній з’являється оніміння або біль у грудях, плечах і руках.

Біль у ногах, що з’явилася через грижі в міжхребцевому диску, зазвичай з’являється раптово і тільки в одній нозі, наростає поступово, є періодичною (з’являється і проходить). Також вона може посилюватися при різних провокуючих факторах (кашлі, чханні, тривалому стоянні, при нахилах і «скручуванні» хребта). У той же час біль може слабшати при такому русі або в таких позах, які розслаблюють спину, внаслідок чого зменшується тиск на пошкоджений диск.

Компресія нервових корінців хребта може проявляти себе також поколюванням або онімінням в одній нозі, причому цей ефект може починатися в сідницях, а потім поширюватися далі по нозі. При серйозній компресії корінців в нижній частині хребта може відбуватися навіть втрата контролю над кишечником або сечовим міхуром.

У переважній більшості випадків ця хвороба проявляє себе сильним болем і м’язовими спазмами, які також можуть стати причиною болю.

Основні цілі і методи лікування

 

Головними цілями лікування при появі грижі в міжхребцевому диску є:

  • переривання або повне усунення больових синдромів, оніміння або слабкість в попереку або ногах, які були викликані компресією корінців спинномозкового нерва або здавленням самого спинного мозку;
  • повернення людини до нормального життя;
  • запобігання рецидивів хвороби, зменшення ризику виникнення непрацездатності внаслідок сильних болів.

Запалення, на щастя, мають властивість проходити, тому приблизно половина хворих одужують приблизно за місяць. А за півроку одужують вже практично всі люди. Лише невелика частка пацієнтів (менше 10%) мають хворобу в тій формі, яка вимагає хірургічного втручання. Буває й так, що люди обходяться взагалі без лікування, проблема проходить сама по собі. Хоча це і не зовсім те, що називається повним одужанням (ядро всередині диска руйнується і абсорбується організмом, в результаті компресія нервових корінців зникає і болі зникають). Це називають резорбцією. Хоча у неї є деякі негативні наслідки, вони не значні і такий варіант кращий ніж оперативне втручання.

Нехірургічні способи лікування

Нехірургічне, або консервативне лікування грижі є кращим, воно допомагає в переважній більшості випадків людям повернутися до нормального життя. Таке лікування включає в себе:

  • Навчання. У тому сенсі, що людина повинна знати, як піклуватися про свою спині. Також ваш лікуючий лікар напевно відправить вас на фізіотерапію, де буде проводитися лікування за допомогою прогрівання і фізичних вправ. Метою цього етапу є навчити хворого вправам, спрямованим на зміцнення підтримуючого поперек м’язового корсету. Вправи досить прості, їх можна (і потрібно) буде виконувати і вдома.
  • Відпочинок. Практично завжди хворому призначається короткочасний період відпочинку і зниження активності (постільний режим). Після цього активність і навантаження повинні збільшуватися поступово.
  • Болезаспокійливі препарати. У більшості випадків болі досить сильні, тому практично завжди лікарі прописують болезаспокійливі препарати в поєднанні з нестероїдними протизапальними препаратами. Також, залежно від діагнозу, можуть бути призначені опіоїди, м’язові релаксанти, кортикостероїди і антидепресанти. Антидепресанти призначають тому, що сильні больові синдроми здатні «увігнати» людину в серйозну депресію, яка ще більше посилює хворобу.
  • Фізичні вправи. При такому захворюванні вправи ЛФК є основою одужання. Людина повинна залишатися активною і подбати про здоров’я свого хребта, відновити роботу м’язового корсету хребта — тільки таким чином хворий може одужати і повернутися до колишнього активного способу життя.
  • Операція. Хірургічне втручання при такій хворобі є крайнім заходом. Реально вона потрібна дуже невеликій кількості хворих (менше, ніж 10%). Рекомендується операція тільки тим, у кого хвороба має прогресуючий характер, супроводжується сильними болями, слабкістю і онімінням протягом тривалого часу (більше 4 тижнів консервативного лікування), або ж результати компресії такі, що людина починає втрачати контроль за функціями кишечника і сечового міхура.

У більшості випадків люди можуть відновити щоденну діяльність після короткочасного реабілітаційного періоду після операції, при цьому будуть застосовуватися консервативні методи лікування грижі міжхребцевого диску. Відгуки про результати оперативного втручання в більшості своїй позитивні.

Leave a Comment (0) ↓