Характерна симптоматика і ознаки остеохондрозу

Характерна симптоматика і ознаки остеохондрозу

Остеохондроз — дегенеративно-дистрофічні зміни (руйнування) кісткової тканини хребта, суглобових хрящів, зв’язкового апарату і міжхребцевих дисків. З перебігом хвороби формується патологічна рухливість хребетного стовпа, при якій порушуються м’які тканини, нервові волокна і судини, розташовані поблизу осередку ураження — так виникає біль. На заключній стадії патології йде активне зростання кісткових відростків, які повинні стабілізувати міжхребетні суглоби, проте вони досить часто призводять до додаткового пошкодження нервових корінців і судин. Симптоми остеохондрозу безпосередньо залежать від стадії і області розташування патології. Поговоримо про них докладніше.

 

Основні групи симптомів

 

Клінічні прояви недуги виникають внаслідок пошкодження судин і нервової тканини, що знаходяться поряд з ураженою областю. Також вони можуть бути пов’язані зі зміною анатомії самого хребетного стовпа. Синдроми остеохондрозу (тобто комплекси симптомів) поділяють на чотири групи.

1. Статичний синдром

Статичні ознаки пов’язані зі зміною форми хребців. Внаслідок цього може порушуватися постава: при появі патологічної рухливості в суглобах формується сколіоз, кіфоз або лордоз. Також можливе обмеження рухливості в суглобах хребта, коли людина не може повернути голову або повністю випростатися.

2. Неврологічний синдром

Неврологічні симптоми обумовлені ураженням нервової тканини. При цьому може порушуватися чутливість шкіри певних областей тіла і рух в кінцівках (зниження сили м’язових скорочень).

Основним неврологічним проявом остеохондрозу є біль, яка викликається здавленням або роздратуванням спинномозкових корінців. На перших стадіях захворювання дискомфорт зазвичай локальний, тобто обмежений ураженою областю хребта. При прогресуванні патології біль поширюється на віддалені ділянки тіла, іннервіруючі * ураженим корінцем. Нерідко спостерігається порушення шкірної чутливості, поява мурашок, поколювання або оніміння.

* Іннервація — зв’язок органів і тканин з центральною нервовою системою за допомогою нервів.

Порушення моторної функції (рухові зміни) при даному захворюванні спостерігаються набагато рідше, ніж чутливі. Залежно від ступеня порушення рухової функції вони проявляються парезом (частковим обмеженням довільних рухів) або паралічем (повною втратою довільних рухів). Наприклад, при остеохондрозі поперекового відділу іноді виникає парез правої або лівої ноги.

3. Судинний синдром

Судинні симптоми розвиваються з двох причин:

 • Внаслідок безпосередньогоздавленняартерій івензміненимихребцямиіїхвідростками. Такездавленняхарактернодляшийногоостеохондрозу, оскільки самевцій областів отвораххребетнихвідростківпроходятьвеликі судини, кровопостачаючіголовний мозок.Внаслідок цього з’являютьсясимптоми, пов’язані зкисневою недостатністюдеякихобластеймозку:наприклад, при порушенні кровопостачаннявнутрішнього вухавиникає запамороченняі нудота.
 • При змінітонусу симпатичноїнервової системи.Вінпідвищуєтьсяприподразненнінервового сплетіння, розташованого вобластіхребетного стовпа.Результат- тривалийспазмпериферичнихсудин іхронічна ішемія(кисневе голодування) внутрішніх органів.

 4. Трофічний синдром

Трофічний синдром характеризується порушеннямживлення тканин і появою поверхневих шкірних дефектів ( виразок). Він з’являється при поєднанні судинних і неврологічних чинників.

Ознаки остеохондрозу розрізняються, залежно від того, який саме відділ хребта вражений.

Ознаки шийного остеохондрозу

Першим симптомом шийного остеохондрозу досить часто стає головний біль, який не проходить після прийому знеболюючих анальгетиків. Зазвичай вона починається з потиличної області, а потім поширюється на віскі. Больові відчуття можуть посилюватися після тривалого перебування у вимушеному положенні (сон, сидяча робота).

Досить часто до головного болю приєднується дискомфорт і порушення чутливості в області плечового пояса і рук. А в деяких випадках може спостерігатися парез і навіть параліч рук.

До больових симптомів нерідко приєднуються ознаки порушення кровопостачання різних областей головного мозку:

 • Запаморочення, нудота, шум у вухахз’являютьсяпризниженнікровотокувобластіпівколовихканальців.
 • Припорушенні живленняоптичногоапаратуможе спостерігатисямиготіння мушокпередочима абозниження гостротизору.
 • Раптовавтрата свідомостібільшхарактернадлялітніх людей,оскільки мозоку нихзазвичай вжевідчуває кисневе голодуваннявнаслідокатеросклеротичного звуженняартерій.Додатковепорушення кровотокуприостеохондрозіможепризвести до повного припиненняживленнядеякихобластеймозку.

При подразненні діафрагмального нерва * можлива поява гикавки або почуття нестачі повітря, яке нерідко супроводжується задишкою і страхом смерті.

* Діафрагмальний нерв входить до складу шийного сплетення і бере участь в регуляції глибини і частоти дихання.

Від стадії захворювання залежить, які будуть спостерігатися статичні прояви. Але зазвичай це підвивихи в суглобах хребта в шийному відділі і обмеження рухливості в шиї.

Ознаки грудного остеохондрозу

Область грудного відділу хребта уражається найрідше, однак симптоми остеохондрозу грудей досить різноманітні.

Біль виникає на ранніх стадіях захворювання і локалізується в межах грудної клітки (міжреберна, в області лопаток) і верхнього відділу живота. Нерідко перші ознаки грудного остеохондрозу імітують симптоми інших захворювань (стенокардію, холецистит, кишкову або ниркову недостатність).

Можуть виникати так звані вісцеральні симптоми (т. Е. Відносяться до внутрішніх органів), які різняться в залежності від рівня ураження спинного мозку:

 • змінивверхньому грудномусегментісупроводжуютьсяпорушеннямакту ковтання, відчуттям комавгорлі ікашлем;
 • призмінахвсередньому грудномусегментівиникаєбіль у шлунку,імітуєгастриті виразку, і кардіалгія, що супроводжується аритмієюі підвищеннямтиску;
 • роздратуваннянижньогруднихкорінцівпризводить до порушенняперистальтикикишківникаі появи симптомів, схожих з апендицитом.

Ознаки поперекового остеохондрозу

Враження поперекового відділу може почати проявляти себе будь-якими симптомами, проте найчастіше його перші ознаки — це болі в попереку і ногах, а також оніміння шкіри ніг.

Симптоми остеохондрозу попереково-крижового відділу:

 1. При ураженні чутливих корінців спостерігається біль –  найбільш типовий прояв ураження попереку. Можливе відчуття прострілів після фізичного навантаження.
 2. Якщо уражені рухові волокна, то до больових відчуттів приєднується парез і параліч нижніх кінцівок.
 3. Нерідко відзначається порушення тазових функцій (проблеми з ерекцією і сечовипусканням у чоловіків), оскільки підвищується симпатичний тонус нервової системи і погіршується кровопостачання органів урогенітальноготракту.

Висновок

Остеохондроз може проявлятися різними симптомами, і не завжди його можна запідозрити за першими ознаками. Саме з цим пов’язане те, що пацієнти спочатку звертаються не до профільного фахівця (невролога), а до кардіолога, гастроентеролога або терапевта. Тому нерідко захворювання вдається діагностувати лише при появі характерного больового синдрому.

Leave a Comment (0) ↓