Характеристика причин, симптомів і способів лікування артрозу

Характеристика причин, симптомів і способів лікування артрозу

Артроз (деформуючий артроз, народна назва — відкладення солей) — хронічне захворювання суглобів дегенеративно-дистрофічного характеру, при якому відбувається руйнування суглобного хряща, капсули суглоба, деформація самої кістки.

 

 

Слід зазначити, що артрози — це ціла група захворювань суглобів, що мають різне походження і близькі механізми розвитку. Найчастіше зустрічаються артрози великих суглобів:

 •      деформуючий артроз колінного суглоба (гонартроз),
 •      деформуючий артроз тазостегнового суглоба (коксартроз),
 •      артроз плечового суглоба.

Це найбільш важкі види артрозу.

Артрози дрібних суглобів зустрічаються рідше. Найчастіше зустрічаються деформуючий артроз міжфалангових суглобів кистей, а також п’ястно-фалангові суглобів великих пальців кисті. Хворі відзначають біль у міжфалангових суглобах, зменшення їх рухливості, поява біля суглобів ущільнень (вузлики Гебердена і Бушара). Це вид артрозу частіше зустрічаються в літньому віці. Нерідко зустрічається артроз суглобів стопи.

Поліартроз, або генералізований артроз, характеризується ураженням відразу декількох суглобів.

Артроз суглобів хребта — спондилоартроз — відноситься до групи захворювань хребта, хоча має схожий з іншими артрозами механізм розвитку.

Основним клінічним симптомом артрозу є біль у суглобі, зниження його рухливості. Конкретні симптоми визначаються стадією артрозу і залежать від ступеня деструктивних змін в суглобі.

Причини артрозу

Артроз прийнято розділяти на первинний і вторинний. Первинний (ідіопатичний) артроз є наслідком порушення відновних процесів і посилення дегенерації в хрящовій тканині суглобів без будь-яких відхилень у роботі всього організму. Вторинний артроз виникає як результат інших патологічних процесів в організмі, або у вже пошкодженому будь-яким зовнішнім впливом суглобі, при частковому руйнуванні суглобових поверхонь.

Найчастіше травматичний артроз діагностується у молодих пацієнтів. А у пацієнтів більш старшого віку далеко не завжди можна провести чітку межу між первинним і вторинним артрозом.

Хоча точну причину артрозу визначити не можна, фактори, що сприяють виникненню і розвитку, добре відомі.

Можна виділити наступні види причин, що сприяють розвитку первинного і вторинного деформуючого артрозу.

Причини первинного артрозу — спадкові чинники

Виявлено такі спадкові порушення, які можуть стати причиною розвитку первинного артрозу:

 1. генетичні порушення в складі хрящової тканини суглоба, що ведуть до її прискореного руйнування;
 2. вроджені дефекти опорно-рухового апарату (гіпермобільність суглобів, дисплазії, плоскостопість та інші), що є причиною травмування окремих ділянок хрящових тканин суглоба, і, як наслідок, появі артрозу.

Відзначено також, що деформуючий артроз міжфалангових суглобів верхніх кінцівок зустрічається переважно у жінок і передається у спадок по жіночій лінії.

Причини виникнення вторинного артрозу

Вторинний артроз є наслідком ушкоджень суглоба. Ці ушкодження можуть бути викликані різними факторами.

 1. Механічні пошкодження суглобів.

До цієї групи факторів відносяться різні травми суглобів, внутрішньосуглобові переломи кісток, в результаті яких порушується структура суглоба. До такого ж результату приводить постійна мікротравматизація суглобів внаслідок надмірних постійних навантажень, як статичних, так і динамічних (наприклад, у спортсменів). Також до перевантажень і травматизації суглобів призводить ожиріння.

Ще одним фактором, що має негативний вплив на суглоби (в першу чергу на тазостегнові), є неправильна постава.

Структуру суглоба може також порушити оперативне втручання.

2.Захворювання суглобів.

Артроз може бути наслідком запальних захворювань суглобів (гострі та хронічні артрити, синовіти, первинний асептичний некроз кісткової тканини та ін.)

3. Порушення обміну речовин, захворювання ендокринної системи, дефіцит мінералів в організмі.

Різні порушення обміну речовин, нестача кальцію, фосфору та інших мінералів, вітамінів і мікроелементів викликають зміни у складі кісткової і хрящової тканини, синовіальної рідини, що призводить до порушення відновних процесів і поступового руйнування складу.

4.Аутоімунні захворювання (подагра, хондрокальциноз, гемохроматоз, псоріаз, ревматоїдний артрит), гормональні порушення, дефіцит естрогенів в постменопаузі у жінок призводять до змін в тканинах суглобів і поступового їх руйнування.

5.Судинні захворювання (атеросклероз судин нижніх кінцівок, облітеруючий ендартеріїт, варикозна хвороба), а також гіподинамія викликають порушення кровообігу в навколосуглобових тканинах, погане кровопостачання тканин суглоба і в результаті — дистрофічні зміни.

Механізм розвитку артрозу

 

Розвиток артрозу починається з руйнування хряща. Вважається, що на початку виникає порушення кровообігу в капілярах підхрящевого шару окістя. Оскільки живлення хряща відбувається за рахунок надходження поживних речовин з внутрішньосуглобової рідини та прилеглій кісткової тканини, то порушення кровообігу призводить до того, що хрящ поступово втрачає еластичність, стає більш тонким, на ньому з’являються тріщини, гладкість суглобових поверхонь порушується, знижується кількість синовіальної рідини, забезпечує ковзання в суглобі. Внаслідок цього з’являється біль і хрускіт при рухах. Ширина суглобової щілини поступово зменшується, по краях суглобових поверхонь утворюються кісткові шипи-остеофіти.

Зрештою суглоб деформується, амплітуда рухів в ньому зменшується. Так розвивається інволютивними артроз, пов’язаний зі старінням організму. Розвиток цієї форми артрозу зазвичай відбувається поступово, протягом багатьох років.

Інші форми артрозів великих суглобів, наприклад, посттравматичні, постінфекційні, метаболічні, інтоксикаційні мають дещо інші механізми розвитку, але в результаті ми отримуємо аналогічні зміни в суглобі.

Симптоми, cтадії і ступені артрозу

«Класичної» вважається класифікація артрозу на підставі клініко-рентгенологічних ознак, запропонована Н.Косінской (1961). Відповідно до неї виділяють три стадії розвитку захворювання. Їй відповідає класифікація за ступенем збереження працездатності (по А.І.Нестерову), що виділяє 3 ступеня артрозу:

 •     I ступінь артрозу — захворювання не перешкоджає виконанню роботи, хоча й ускладнює її,
 •     II ступінь артрозу — захворювання перешкоджає виконанню роботи,
 •     III ступінь артрозу — втрата працездатності.

Розглянемо докладніше клінічні симптоми та ознаки артрозу на кожній із зазначених стадій

Артроз 1 ступеня (початкова стадія артрозу)

У початковій стадії захворювання вранці, після спокою, відзначається скутість, утруднення руху в суглобах, які поступово проходить через деякий час після початку руху. Можливе деяке обмеження рухливості в суглобі. Періодично з’являються «стартові» болю (біль при початку руху після тривалого перебування в стані спокою). При різких рухах суглоб похрускує, але болю при русі немає. Біль на цій стадії артрозу з’являється тільки при значній і тривалому навантаженні, і стихає після відпочинку. У спокої і при невеликих навантаженнях біль відсутня. На цій стадії захворювання хворі рідко звертаються до лікаря.

На рентгенівському знімку при артрозі 1 ступеня особливих змін в суглобі не видно, іноді можуть бути видно невеликі остеофіти по краях суглоба, суглобова щілина трохи звужена.

Артроз 2 ступеня (друга стадія артрозу)

При подальшому розвитку артрозу біль стає істотніше, набуває гострого характеру. Виразний хрускіт в суглобі з’являється при будь-яких рухах, спостерігається помітне обмеження рухливості в суглобі (контрактура), функціональне вкорочення кінцівки, порушення біомеханіки рухів, але рухливість суглоба ще зберігається. На цій стадії характерно помітне посилення стартових болів, вони стають гострими і більш тривалими. Під впливом денного фізичного навантаження з’являється постійна втома, відчуття тиску в уражених суглобах, виникають так звані «механічні болі», викликані зниженням амортизаційних здібностей хрящових тканин суглоба.

Руйнування в суглобі вже досить значні, суглоби вже починають частково деформуватися.

На рентгенограмах видно помітні остеофіти, звуження суглобової щілини в 2-3 рази в порівнянні з нормою, спостерігається склероз субхондральної кістки і формування кістозних порожнин в епіфізарна зоні.

Артроз 2 ступеня характеризується зниженням працездатності, неможливістю виконання деяких видів робіт.

Артроз 3 ступеня (третя стадія артрозу)

Артроз 3 ступеня — це важка, запущена стадія захворювання. На цій стадії спостерігаються:

 •      значна деформація суглоба (через розростання кісток і скупчення рідини в суглобової порожнини);
 •      різке обмеження рухів;
 •      різкий біль не тільки при русі, але і в стані повного спокою — постійні болі, пов’язані з рефлекторним спазмом прилеглих м’язів, а також розвитком реактивного синовіту;
 •      запалення суглобів;
 •      чутливість суглобів до зміни погоди;
 •      м’язи навколо коліна спазмовані і атрофовані.

Вісь кінцівки деформована, помітно варусне або вальгусное викривлення ніг (тобто у формі букви «О» або «Х»).

На рентгенограмах при артрозі 3 ступеня спостерігається майже повне зникнення суглобової щілини, виражена деформація суглобових поверхонь, великі множинні крайові остеофіти. Можуть визначатися суглобові миші і звапніння параартікулярних тканин.

У 3 ступеня захворювання зайшло дуже далеко, часто воно вже є причиною стійкої інвалідності. Проявляється наступним чином:

 •      біль стає постійним і болісною: ходьба, а особливо спуск і підйом по сходах — важке випробування для хворого;
 •      гучний хрускіт при будь-яких рухах, добре чутний оточуючим;
 •      деформація суглобів сильно виражена, рухи обмежені лише невеликою амплітудою або навіть неможливі;

На знімках видно руйнування внутрішньосуглобових структур (зв’язок і менісків), а також повне стирання хряща і ознаки склерозу (заміни функціонуючих органів і структур сполучною тканиною).

Артроз 4 ступеня

Стан повного руйнування суглоба при артрозі, коли суглоб повністю перестає функціонувати нерідко виділяють в окрему — 4 ступінь артрозу. Спостерігається так звана «блокада суглоба» — гострий больовий синдром, при якому неможливо навіть обмежений рух у хворому суглобі. Четверта ступінь артрозу супроводжується нестерпними болями в суглобах, що не знімаються навіть сильнодіючі знеболюючими препаратами та інтенсивної фізіотерапією. Можливий повний анкілоз (зрощення суглоба) або неоартроз (освіта помилкового суглоба між зміщеними кінцями кісток). Самостійне пересування в обох випадках практично неможливо.

На знімках видно грубий склероз сочленованних поверхонь з вираженими кістозними просвітленнями, зрощення об’єднуються кісток в області суглобової щілини. Розвиток хвороби до цієї стадії практично завжди означає інвалідність, запобігти яку може тільки імплантація штучного протеза суглоба.

Лікування артрозу

Лікування артрозу на початковій стадії захворювання

 

Починати лікувати артроз краще якомога раніше, при появі перших ознак — хрускоту в суглобах, утруднення руху. На цьому етапі корисні препарати — хондропротектори, що поліпшують структуру хрящової тканини, а також вітамінно-мінеральні комплекси.

Важливе значення має лікувальна фізкультура, правильне харчування, а також профілактичні заходи. Слід зауважити, що профілактика артрозу має велике значення і для запобігання загострення захворювання.

При появі перших хворобливих відчуттів застосовуйте лікувальний пластир НАНОПЛАСТ форте — на цій стадії артрозу пластир дозволяє уповільнити дегенеративні і прискорити відновні процеси в суглобі, що допоможе запобігти розвитку хвороби.

Лікування артрозу 2 — 3 ступеня

Хоча повністю вилікувати артроз 2-3 ступеня вже неможливо, однак процес його розвитку можна помітно загальмувати. Лікування артрозу на цій стадії передбачає наступні етапи:

 •      зняти або знизити больовий синдром;
 •      зняти запалення в суглобі;
 •      поліпшити відновлення хрящової тканини і уповільнити дегенеративні процеси в ній.

У гострому періоді лікування артрозу починається з усунення болю. Для цього використовуються негормональні протизапальні препарати (НПЗП), анальгетики. Можливі внутрісуглобні ін’єкції кортикостероїдів. Необхідно знизити навантаження на суглоб, не можна довго ходити або стояти, піднімати важкі предмети.

Після зняття гострого больового синдрому основним завданням стає забезпечити, наскільки це можливо, активізацію відбудовних процесів у самому суглобі і навколосуглобових тканинах: поліпшення кровообігу, підвищення метаболізму, усунення запальних процесів. Призначаються хондропротектори, судинорозширювальні препарати, а також лікувальна гімнастика і фізіотерапія. На цьому етапі також може допомогти новий високоефективний препарат НАНОПЛАСТ форте — він дозволяє зняти біль і запалення, поліпшити кровообіг в ураженій ділянці, знизити дозу знеболюючих та протизапальних засобів.

Лікування артрозу 4 ступінь

На цій стадії захворювання суглоб вже практично повністю зруйнований. В цьому випадку залишається один вихід — операція і заміна хворого суглоба ендопротезом. Ендопротез істотно покращує рухливість суглоба, дозволяє пацієнтові відновити активне життя, як мінімум, позбувшись від больових відчуттів.
Як лікувати артроз лікувальним пластиром НАНОПЛАСТ форте

Лікувальний пластир НАНОПЛАСТ форте за результатами клінічних випробувань показав високу ефективність в лікуванні артрозу. Цей пластир можна застосовувати як на початкових стадіях захворювання, так і при важких формах артрозу.

Але важливо розуміти — якщо в початкових стадіях захворювання НАНОПЛАСТ форіте може бути ефективний і як засіб монотерапії, то в запущеній стадії обов’язково потрібно комплексне лікування. Без застосування інших лікарських засобів лікування артрозу 2-3 ступеня, особливо в стадії загострення, не буде ефективним. При комплексному лікуванні пластир підсилює дію знеболюючих та протизапальних засобів, що дає можливість знизити їх дозування, а при зменшенні больового синдрому — і зовсім скасувати їх.

НАНОПЛАСТ форте дозволяє зняти біль і запалення, поліпшити кровообіг в ураженій ділянці, знизити дозу знеболюючих та протизапальних засобів. Він не має побічних дій, не викликає звикання і добре поєднується з іншими методами лікування.

При артрозі суглобів лікувальний пластир НАНОПЛАСТ форте накладається на хворий суглоб, Методика нанесення залежить від виду артрозу. Для зняття гострої симптоматики рекомендується застосовувати лікувальний пластир від 3 до 5 днів. Тривалість курсового лікування при остеоартрозі суглобів — від 15 днів згідно з проведеними клінічними дослідженнями. Зазвичай рекомендується використовувати пластир з ранку, але можливо застосовувати його і на ніч.

Висока ефективність, унікальність складу, тривале (до 12 годин!). Лікувальний вплив, зручність застосування і доступна ціна роблять НАНОПЛАСТ форте засобом вибору в лікуванні остеоартрозу суглобів.

Leave a Comment (0) ↓