Характеристика артрозу колінного суглоба

Характеристика артрозу колінного суглоба

Артроз колінного суглоба — це поступова втрата суглобом гіалінового хряща. Хрящ поступово втрачає свою висоту, щільність, відбувається його розволокнення. Він стоншується і з часом повністю зникає. Кістка позбавляється м’якої захисної прокладки. Це призводить до навантаження на замикаючу пластину суглобової поверхні кістки, яка добре інервована. Тому виникає біль.

 

Зміст:

Колінний суглоб є одним з найбільш слабких. Пояснюється це тим, що коліно піддається відчутним навантаженням при ходьбі, бігу, підйомі тягарів. При цьому колінний суглоб має складну будову. Рухи в суглобі можливі тільки в одній площині. Будь-який незручний (поза звичної площини) рух може призвести до травми м’яких тканин коліна і послужити причиною розвитку артрозу.

Різного ступеня вираженості артроз колінного суглоба зустрічається у 20% населення планети.

Артроз колінного суглоба проявляється болем. Але, біль в коліні не завжди означає наявність артрозу. Завжди потрібно з’ясовувати причину болю в коліні.

Діагностика артрозу колінного суглоба

Діагностика артрозу має свій алгоритм: найбільш інформативний рентген колінних суглобів. Для уточнення діагнозу хворий повинен пройти УЗД-діагностику з метою виключення артриту та вимірювання висоти суглобового хряща. МРТ також може показати артроз. Але найбільш інформативний рентген.

 

Артроз коліна розвивається при перевантаженнях (мікротравми), після травм зв’язок, хряща, місць прикріплення м’язів. Для розвитку артрозу в колінному суглобі повинна мати місце схильність: нестабільність суглоба, вихідне запалення (артрит), конкретна травма, знижена рухова активність.

Завдання лікаря визначити причину болю в коліні, або виявити схильність до розвитку артрозу. Для цього важлива своєчасна діагностика. Своєчасно встановлений діагноз і вжиті заходи дозволяють не дати розвинутися артрозу.

Лікування артрозу колінного суглоба

Лікування артрозу краще проводити на початкових стадіях захворювання — першої та другої. Така тактика дозволяє зберегти суглоб. Методи лікування — фізіотерапія, медикаменти, стабілізація суглоба за рахунок м’язів, зняття запалення, стимуляція регенерації хрящової тканини, робота з джерелами болю в суглобі (ударно-хвильова терапія) тощо. Також обов’язковий апаратний контроль ефективності лікування (рентген, УЗД суглоба з оцінкою стану суглобового хряща).

Leave a Comment (0) ↓